Home | Schedule | Photos | For Parents | Polls | 2015 | 2016 | 2014 | 2013 | 2012

Glenbard West girls cross country

2013

3A State Champions!
First state title in program history!

(11/13) Story: Glenbard West wins Class 3A state title!

gwxcstatechampteamshot.jpg
Photo courtesy of GW girls xc website staff

Listen to the Hilltoppers'
WBEZ Radio interview!
Lisa Luczak, Lindsay Graham
Grace Rogers, Coach Paul Hass
(Originally aired Tuesday, November 19)

Click here for audio

View interview photo

Congratulations to
Madeline Perez
on her verbal commitment
to Georgetown University

Click here for story

gwxcperez.jpg
Madeline Perez

gwxcteamphotodetweiller1.jpg

Watch the Glenbard West
state championship highlight video
(By the GW girls xc website staff)

gwxcteamphotodetweiller4.jpg
Photos courtesy of Paul Hass

Saturday, Nov. 9
Class 3A State Meet
At Detweiller Park, Peoria

gwxcstatetrophy.jpg

Top five teams: 1. GLENBARD WEST* 75, 2. Naperville North 112, 3. New Trier 173, 4. Palatine 214, 5. Lockport 237


Glenbard West finishers 3. Madeline Perez 17:03*, 9. Lisa Luczak 17:14*, 17. Lindsay Graham 17:25*, 21. Grace Rogers 17:28*, 45. Janie Nabholz 17:58, 63. Kathryn Kenwood 18:12, 74. Megan Ozog 18:18
* All-state individual (First time Glenbard West has had four all-staters in one state meet!)

Complete Class 3A girls state meet FINAL RESULTS

(11/13) Story: Glenbard West wins Class 3A state title!

Chicago Tribune: Glenbard West wins 3A

Daily Herald: Perez leads Glenbard West "wolfpack" to state title

gwxctrophyawardsstand.jpg
Photo courtesy of Colleen Luczak

gwxcstategroupshot.jpg
Photo courtesy of Paul Hass

gwxcteamtshirts.jpg
Photo courtesy of Paul Hass

Glenbard West

State Meet Photos

By Colleen Luczak

gwxcstateraceperez.jpg

Madeline Perez, senior
3rd Place (17:03)
All-State

gwxcstateraceluczak2.jpg

Lisa Luczak, junior
9th Place (17:14)
All-State

gwxcstateracegraham.jpg

Lindsay Graham, sophomore
17th Place (17:25)
All-State

gwxcstateracerogers.jpg

Grace Rogers, sophomore
21st Place (17:28)
All-State

gwxcstateracenabholz.jpg

Janie Nabholz, freshman
45th Place (17:58)

gwxcstateracekenwood.jpg

Kathryn Kenwood, sophomore
63rd Place (18:12)

gwxcstateraceozog2.jpg

Megan Ozog, junior
74th Place (18:18)

gwxcbischoff.jpg
Faith Bischoff
Story on Glenbard West captains Faith Bischoff and Madeline Perez

Click here for story

gwxcperez.jpg
Madeline Perez

Glenbard West girls cross country
2013 state series team

gwxcmanning2.jpg
Annika
Manning


Senior
gwxcperez.jpg
Madeline
Perez


Senior
gwxcluczak.jpg
Lisa
Luczak

Junior
gwxcozog3.jpg
Megan
Ozog


Junior
gwxcberneche.jpg
Nicole
Berneche

Sophomore
gwxcdorsey3.jpg
Kate
Dorsey

Sophomore
gwxcgraham.jpg
Lindsay
Graham


Sophomore
gwxckenwood2.jpg
Kathryn
Kenwood

Sophomore
gwxcreick2.jpg
Caitlyn
Reick


Sophomore
gwxcrogers.jpg
Grace
Rogers

Sophomore
gwxcshaver.jpg
Abby
Shaver

Sophomore
gwxcnabholz.jpg
Janie
Nabholz

Freshman
 

gwxcpaulhass.jpg
Paul Hass
Head coach
gwxcstaron.jpg
Mark Staron
Assistant coach

Latest results/Next Meet

Saturday, Nov. 9
Class 3A State Meet
At Detweiller Park, Peoria

Top five teams: 1. GLENBARD WEST* 75, 2. Naperville North 112, 3. New Trier 173, 4. Palatine 214, 5. Lockport 237


Glenbard West finishers 3. Madeline Perez 17:03*, 9. Lisa Luczak 17:14*, 17. Lindsay Graham 17:25*, 21. Grace Rogers 17:28*, 45. Janie Nabholz 17:58, 63. Kathryn Kenwood 18:12, 74. Megan Ozog 18:18
* All-state individual (First time Glenbard West has had four all-staters in one state meet!)

Complete Class 3A girls state meet FINAL RESULTS

Chicago Tribune: Glenbard West wins 3A

Daily Herald: Perez leads Glenbard West "wolfpack" to state title

Saturday, Nov. 2
Class 3A Lake Park Sectional
At Lake Park east campus

Teams advancing to Class 3A state meet: : 1. GLENBARD WEST* 30, 2. New Trier 76, 3. Oak Park-River Forest 141, 4. Maine South 188, 5. Loyola Academy 205. (Other top-10 teams: 6. Saint Ignatius 206, 7. Fenwick 219, 8. York 221, 9. Evanston 237, 10. Lake Park 262)

Glenbard West finishers (3.0 miles): 1. Madeline Perez 16:44.70, 4. Lindsay Graham 17:18.42, 5. Lisa Luczak 17:29.28, 9. Grace Rogers 17:49.22, 11. Janie Nabholz 17:56.42, 17. Kathryn Kenwood 18:09.86, 27. Megan Ozog 18:27.47

COMPLETE SECTIONAL RESULTS

(11/6) Story: Glenbard West at Lake Park Sectional

Lake Park course map (3.0 miles)

Saturday, Oct. 26
Class 3A Fenwick Regional
At Schiller Woods

Teams advancing to Lake Park Sectional: 1. GLENBARD WEST 22, 2. Oak Park-River Forest 70, 3. Fenwick 100, 4. York 106, 5. Lake Park 120, 6. Glenbard East 129. Non-advancing teams: 7. Willowbrook 179, 8. Leyden 233, 9. Addison Trail 289

Glenbard West finishers (3.0 miles): 1. Madeline Perez 16:54, 2. Lisa Luczak 17:16, 4. Grace Rogers 17:41, 6. Janie Nabholz 17:46, 9. Kathryn Kenwood 18:13, 11. Megan Ozog 18:25, 15. Kate Dorsey 18:51

Glenbard West competes at Lake Park Sectional at 1 p.m. Saturday, Nov. 2 (boys race at 2 p.m.)

COMPLETE REGIONAL RESULTS

Fenwick Regional information sheet

Schiller Woods course map (3.0 miles)

Saturday, Oct. 19
West Suburban Conference Silver Division Meet
At Proviso West

Race results (all races 3.04 miles)

Varsity race
Final results:
1. GLENBARD WEST 23, 2. Hinsdale Central 66, 3. Lyons Township 86, 4. Downers Grove North 98, 5. Oak Park-River Forest 107, 6. York 121, 7. Proviso West did not enter
Dual standings: GLENBARD WEST 6-0, Hinsdale Central 5-1, Lyons Township 3-3, Downers Grove North 3-3, Oak Park-River Forest 3-3, York 1-5, Proviso West 0-6
FINAL CONFERENCE STANDINGS: 1. GLENBARD WEST, 2. Hinsdale Central, 3. Lyons Township, 4. Downers Grove North, 5. Oak Park-River Forest, 6. York, 7. Proviso West
Glenbard West finishers (3.04 miles): 2. Madeline Perez 17:43.0*, 3. Lindsay Graham 18:00.2*, 5. Lisa Luczak, 18:14.8*, 6. Grace Rogers 18:37.6*, 7. Janie Nabholz 18:46.2*, 10. Kathryn Kenwood 18:48.7*, 20. Megan Ozog 19:21.4
*-All-conference medalists

Junior varsity race
Final results:
1. Lyons Township 46, 2. Hinsdale Central 55, 3. Downers Grove North 62, 4. York 82, 5. GLENBARD WEST 134, 6. Oak Park-River Forest 152, 7. Proviso West 223
Dual standings: Hinsdale Central 6-0, Lyons Township 5-1, York 4-2, Downers Grove North 3-3, GLENBARD WEST 2-4, Oak Park-River Forest 1-5, Proviso West 0-6
FINAL OVERALL STANDINGS: 1T. Lyons Township and Hinsdale Central, 3T. Downers Grove North and York, 5. GLENBARD WEST, 6. Oak Park-River Forest, 6. Proviso West
Glenbard West finishers (3.04 miles): 3. Annika Manning 19:57.3*, 23. Hannah Arduino 21:05.7, 41. Colleen Luczak 21:40.2, 51. Julia Kochert 22:09.7, 63. Amanda Ortiz 22:34.6, 67. Faith Bischoff 22:46.2, 94. Morgan McEnroe 23:36.2, 103. Madelyn O'Gorman 23:52.7, 114. Emma Gambol 24:14.4, 123. Jessica Wulffen 24:30.2, 125. Jessica Hajny 24:45.9, 132. Madeleine Winter 25:10.1
*-All-conference medalists

Frosh-soph race
Final results:
1. GLENBARD WEST 37, 2. Lyons Township 38, 3. Hinsdale Central 82, 4. York 99, 5. Downers Grove North 122, 6. Oak Park-River Forest 140, 7. Proviso West 225
Final dual standings: Lyons Township 6-0, York 5-1, Hinsdale Central 4-2, GLENBARD WEST 3-3, Downers Grove North 2-4, Oak Park-River Forest 1-5, Proviso West 0-6
FINAL OVERALL STANDINGS: 1. Lyons Township, 2. GLENBARD WEST, 3T. Hinsdale Central and York, 5. Downers Grove North, 6. Oak Park-River Forest, 7. Proviso West
Glenbard West finishers (3.04 miles): 1. Kate Dorsey 19:36.2*, 2. Abby Shaver 19:53.5*, 4. Nicole Berneche 19:55.9*, 14. Caitlyn Reick 20:44.0*, 16. Christina Sedall 20:46.7*, 23. Maddy Burt 21:08.4, 25. Annie Pasterz 21:21.2, 34. Nicole Rogus 22:01.1, 43. Jenna Kelly 22:26.6, 48. Lindsay Lifka 22:48.0, 57. Claire Filippelli 23:11.6, 59. Meredith Miscinski 23:15.7, 61. Macy Lemke 23:21.4, 63. Grace Zemenak 23:26.3, 66. Abby Beedle 23:33.5, 72. Julie Garcia 23:54.7, 73. Avery Kiker 23:55.2, 74. Sarah Cholewinski 23:58.4, 75. Rebekah Crail 24:02.8, 93. Madeleine Manas 24:47.6, 98. Lisette Gonzalez 25:42.4, 116. Jennifer Orozco 27:43.2
*-All-conference medalists

COMPLETE FINAL RESULTS

(10/22) Story: Glenbard West at WSC Silver Meet (varsity)

(10/24) Story: Glenbard West at WSC Silver Meet (Frosh-soph and JV)

Glenbard West All-Time Varsity All-Conference Athletes (updated 10/20)

Year by Year Glenbard West Varsity Conference Finishes (updated 10/20)

Information packet/course map for WSC Silver Meet

gwxcdgnstartingline.jpg

2013 Stories

(11/13) Story: Glenbard West wins Class 3A state title (need to read in Internet Explorer)

(11/6) Story: Glenbard West at Lake Park Sectional

(11/1) Story: Glenbard West senior captains Faith Bischoff and Madeline Perez

(10/29) Story: Glenbard West at Fenwick Regional

(10/24) Story: Glenbard West at WSC Silver Meet (Frosh-soph and JV)

(10/22) Story: Glenbard West at WSC Silver Meet (varsity)

(10/17) Story: Glenbard West vs. Lyons Township (frosh-soph and JV)

(10/16) Story: Glenbard West vs. Lyons Township (varsity)

(10/13) Story: Glenbard West at Wheaton North's Falcon Classic (open races)

(10/8) Story: Glenbard West at Wheaton North's Falcon Classic (varsity)

(10/4) Story: Glenbard West at OPRF w/Hinsdale Central (Frosh-soph, Junior varsity)

(10/1) Story: Glenbard West at OPRF w/Hinsdale Central (varsity)

(10/1) Story: Glenbard West at Richard Spring Invitational (Frosh-soph, Open)

(9/24) Story: Glenbard West at Richard Spring Invitational (varsity)

(9/19): Story -- Glenbard West at Lake Park Invite (JV and Open stories)

(9/18): Story -- Glenbard West at Lake Park Invite (varsity story)

(9/10) Story: Glenbard West at Hornet-Red Devil Invite

(9/6): 2013 Glenbard West season preview

2013 Roster

Glenbard West roster (updated 9/17)

2013 Schedule

2013 Meet Schedule with Bus Times

Camera Park course map

Directions to away courses

Saturday,
Sept. 7
At Hornet-Red Devil Invite at Katherine Legge Memorial Park

FINAL RESULTS BELOW

Complete varsity results (3.0 miles)

Complete frosh-soph results (3.0 miles) CORRECTED TIMES

Complete open girls results (1.93 miles)

Hornet-Red Devil Invitational information packet

Katherine Legge Memorial Park NEW course maps (3.0/1.93 miles)

Tuesday,
Sept. 10

GLENBARD SOUTH -- Canceled

Saturday,
Stpt. 14
At Lake Park's Harvey Braus Lancer Invitational (east campus)

Final results

Thursday,
Sept. 19
At York* w/Proviso West*
Varsity
Glenbard West 17, York 40
Glenbard West 15, Proviso West 50
Junior varsity
York 17, Glenbard West 44
Glenbard West 15, Proviso West

Frosh-soph
York 27, Glenbard West 30
Glenbard West 15, Proviso West 50

Complete varsity results

Complete JV results

Complete frosh-soph results

East End Park course map

Saturday,
Sept. 21
At Peoria Notre Dame's Richard Spring Invitational

Richard Spring Invite information packet

Detweiller Park course map

Thursday,
Sept. 26
At Oak Park-River Forest* w/Hinsdale Central*
Varsity
Glenbard West 26, Hinsdale Central 30
Glenbard West 15, OPRF 50
Junior varsity
Glenbard West 19, OPRF 36
Hinsdale Central 20, Glenbard West 40
Frosh-soph
Glenbard West 25, OPRF 34
Hinsdale Central 26, Glenbard West 29

COMPLETE RESULTS (with corrected team scores)

Schiller Woods course map

Thursday,
Oct. 3
DOWNERS GROVE NORTH* (at Camera Park)
Saturday,
Oct. 5
At Wheaton North's Falcon Classic flight meet at St. James Farm Forest Preserve, Warrenville

Complete final results

UPDATED St. James Farm course map aerial view for Falcon Classic (5,000 meters)

Thursday,
Oct. 10
LYONS TOWNSHIP*(at Camera Park)
Saturday,
Oct. 19
At West Suburban Conference Silver Division Meet at Proviso West

Race schedule (all races 3.04 miles)
10 a.m. -- Freshman girls

10:45 a.m. -- Freshman boys
11:30 a.m. -- Sophomore girls
12 p.m. -- Sophomore boys
12:30 p.m. -- Varsity girls
1 p.m. -- Varsity boys
1:30 p.m. -- JV girls
2 p.m. -- JV boys
Saturday,
Oct. 26
At Class 3A Fenwick Regional
At Schiller Woods

Teams advancing to Lake Park Sectional: 1. GLENBARD WEST 22, 2. Oak Park-River Forest 70, 3. Fenwick 100, 4. York 106, 5. Lake Park 120, 6. Glenbard East 129
Non-advancing teams: 7. Willowbrook 179, 8. Leyden 233, 9. Addison Trail 289

Glenbard West finishers (3.0 miles): 1. Madeline Perez 16:54, 2. Lisa Luczak 17:16, 4. Grace Rogers 17:41, 6. Janie Nabholz 17:46, 9. Kathryn Kenwood 18:13, 11. Megan Ozog 18:25, 15. Kate Dorsey 18:51

COMPLETE REGIONAL RESULTS

Fenwick Regional information sheet

Schiller Woods course map (3.0 miles)

Saturday,
Nov. 2
At Class 3A Lake Park Sectional

Teams advancing to Class 3A state meet: : 1. GLENBARD WEST* 30, 2. New Trier 76, 3. Oak Park-River Forest 141, 4. Maine South 188, 5. Loyola Academy 205. (Other top-10 teams: 6. Saint Ignatius 206, 7. Fenwick 219, 8. York 221, 9. Evanston 237, 10. Lake Park 262)

Glenbard West finishers (3.0 miles): 1. Madeline Perez 16:44.70, 4. Lindsay Graham 17:18.42, 5. Lisa Luczak 17:29.28, 9. Grace Rogers 17:49.22, 11. Janie Nabholz 17:56.42, 17. Kathryn Kenwood 18:09.86, 27. Megan Ozog 18:27.47

COMPLETE SECTIONAL RESULTS

Lake Park course map (3.0 miles)

Saturday,
Nov. 9
At Class 3A State Meet (at Detweiller Park, Peoria), 1 p.m. (3 p.m. awards)

Detweiller Park course map

* - West Suburban Conference Silver Division opponent

2013 DyeStat IL
3A girls rankings
After Week 8 (10/29) - FINAL
Week 7 ranking in parentheses

1. Naperville North (1)
2.
GLENBARD WEST* $ (3)
3. New Trier $ (4)
4. Palatine (2)

5. Naperville Central (5)
6. Hinsdale Central* (7)
7. Downers Grove South (6)
8. Geneva (9)
9. O'Fallon (8)
10. Wheaton Warrenville South (10)
11. Minooka (12)
12. Barrington (11)
13. Lockport (15)
14. Schaumburg (17)
15. Hoffman Estates (13)
16. Lyons Township* (14)
17. St. Charles North (24)
18. Saint Ignatius $ (19)
19. Oak Park-River Forest* $ (16)
20. Neuqua Valley (18)
21. Downers Grove North* (21)
22. Edwardsville (22)
23. Loyola Academy $ (20)
24. Cary-Grove (NR)
25. Prospect (25)

Dropped out: St. Charles East (23)

$-Lake Park Sectional teams
*-West Suburban Conference Silver Division teams

Glenbard West week-by-week rankings:
Pre-season: No. 1
After Week 1 (9/10): No. 2
After Week 2 (9/17): No. 2
After Week 3 (9/24): No. 4
After Week 4 (10/1): No. 4
After Week 5 (10/8): No. 4
After Week 6 (10/15): No. 4
After Week 7 (10/22): No. 3
After Week 8 (10/29 - FINAL): No. 2

Lake Park Sectional
girls rankings
After Week 7 (10/22) - FINAL
Week 6 ranking in parentheses


1. GLENBARD WEST* (2)
2. New Trier (1)
3. Oak Park-River Forest* (3)
4. Saint Ignatius (4)
5. Loyola Academy (8)
6. Maine South (5)
7. Fenwick (6)
8. Evanston (NR)
9. Lane Tech (NR)
10. York* (7)

Dropped out: Glenbrook South (9), Northside Prep (10)

Glenbard West week-by-week rankings:
After Week 2 (9/17 – first poll): No. 1
After Week 3 (9/24): No. 2
After Week 4 (10/1): No. 2
After Week 5 (10/8): No. 2
After Week 6 (10/15): No. 2
After Week 7 (10/22 - FINAL): No. 1

2013 ITCCCA
3A girls rankings
After Week 7 (10/23) - FINAL
Week 6 ranking in parentheses

1. Naperville North/6 No. 1 votes 131 (1)
2. New Trier $/1 No. 1 vote 122 (1)
3.
GLENBARD WEST* $/ 1 No. 1 vote 118 (4)
4. Palatine/1 No. 1 vote 115 (3)
5. Naperville Central 93 (9T)
6. Downers Grove South 82 (5)
7. Wheaton Warrenville South 75 (7)
8.
Hinsdale Central* 73 (6)
9. Geneva 63 (11)
10. O'Fallon 47 (9T)
11. Barrington 39 (NR)
12. Lyons Township* 31 (12)
13. Schaumburg 27 (15)
14. Lockport 25 (13)
15. Hoffman Estates 22 (NR)

Others receiving votes (in order of votes received): Minooka (14), Downers Grove North*, Oak Park-River Forest* $ (8), Neuqua Valley, Lincoln-Way Central, Sandburg, St. Charles North, St. Charles East, York* $, Prospect

$-Lake Park Sectional teams
*-West Suburban Conference Silver Division teams

Glenbard West week-by-week rankings:
Pre-season: No. 1
After week 1: co-No. 1
After week 2: No. 2
After week 3: No. 3
After week 4: No. 3
After week 5: No. 4
After week 6: No. 4
After week 7 (final): No. 3

2013 MileSplit IL
3A girls rankings
After Week 8 (10/30) - FINAL
Week 7 ranking in parentheses

1. Naperville North (1)
2. Palatine (2)
3. New Trier $ (3)
4.
GLENBARD WEST* $ (4)
5. O'Fallon (6)
6. Hinsdale Central* (5)
7. Downers Grove South (8)
8. Lyons Township* (7)
9. Geneva (9)
10. Naperville Central (12)
11. Lockport (NR)
12. Schaumburg (15)
13. Hoffman Estates (14)
14. Neuqua Valley (16)
15. Downers Grove North* (13)
16. Wheaton-Warrenville South (11)
17. Minooka (18)
18. Barrington (10)
19. Saint Ignatius $ (17)
20. Loyola Academy $ (19)
21. Oak Park-River Forest* $ (20)
22. Cary-Grove (25)
23. Marist (NR)
24. St. Charles North (NR)
25T. Libertyville (23)
25T. Edwardsville (24)

Dropped out: Lake Zurich (21), Crystal Lake South (22)


$-Lake Park Sectional teams
*-West Suburban Conference Silver Division teams


Glenbard West week-by-week rankings:
Pre-season: No. 2
After Week 1: No. 3
After Week 2: No. 2
After Week 3: No. 3
After Week 4: No. 4
After Week 5: No. 4
After Week 6: No. 4
After Week 7: No. 4
After Week 8 - FINAL: No. 4

2013 Saucony Elite 50 
girls national rankings
After Week 9 (11/13)
Week 8 ranking in parentheses

Top 10 of 25 rated teams

1. Fayetteville-Manulis, NY (1)
2. Unionville, PA (2)
3. Davis, UT (3)
4. Carmel, IN (4)
5. Wayzala, MN (5)
6. Simi Valley, CA (6)
7. Monarch, CO (7)
8. Great Oak, CA (8)
9. Blacksburg, VA (9)
10. GLENBARD WEST (12)

Illinois rated teams
10. GLENBARD WEST (12)
12. Naperville North (10)
13. New Trier (15)
HM. Palatine (13)

 
Glenbard West week-by-week rankings:
After Week 1 (Sept 20): No. 17
After Week 2 (Sept. 25): No. 18
After Week 3 (Oct. 2): No. 22
After Week 4 (Oct. 9): No. 24
After Week 5 (Oct. 16): No. 23
After Week 6 (Oct. 23): No. 23
After Week 7 (Oct. 30): No. 23
After Week 8 (Nov. 6): No. 12
After Week 9 (Nov. 13): No. 10

Entire rankings available at: http://usa.milesplit.com/articles/112751-saucony-elite-50-team-girls-rankings-week-4#.UlXm_dKsiSo

(Note: Saucony Elite 50 refers to national rankings of the top 25 girls and boys teams)

Enter subhead content here

Enter content here


Enter supporting content here