Home | Schedule | Photos | For Parents | Polls | 2015 | 2016 | 2014 | 2013 | 2012

Glenbard West girls cross country

2014

CONGRATULATIONS!

gwxcgrahamheadshot.jpg

Lindsay Graham
STATE CHAMPION! (16:23)
No. 5 fastest state finals time!

VIDEO: Lindsay Graham discusses her individual state title with GWgirlscrosscountry.com!

STORY: Glenbard West's Lindsay Graham wins Class 3A individual state title

STORY: Glenbard West finishes third at Class 3A state meet

gwxcstatetrophyshot.jpg
Photo courtesy of GWgirlscrosscountry.com Staff

gwxcstatephotobench.jpg
Photo courtesy of Paul Hass

Team - 3rd Place!
Trophy for 3rd straight year!

Class 3A state meet
Detweiller Park, Peoria
Saturday, Nov. 8

Top five teams: 1. Naperville North 73, 2. Palatine 91, 3. GLENBARD WEST 94, 4. Hinsdale Central 137, 5. Lockport 175

Glenbard West finishers (3.0  miles):
1. Lindsay Graham 16:23*, 5. Lindsey Payne 17:00*, 23 Lisa Luczak 17:19*, 45. Grace Rogers 17:43, 48. Kathryn Kenwood 17:46, 51. Janie Nabholz 17:48, 107. Abby Shaver 18:15

* - Individual all-state medalists (top 25)

Complete 3A girls results from IHSA.org

Detweiller Park course map (3.0 miles)

gwxcdetweillerphoto.jpg

gwxcdetweillerphotofunny.jpg
Photos courtesy of Paul Hass

Glenbard West
girls cross country
2014 state series team

gwxcluczakheadshot.jpg
Lisa
Luczak


Senior
gwxcozogheadshot.jpg
Megan
Ozog


Senior
gwxc2014berneche.jpg
Nicole
Berneche

Junior
gwxc2014dorsey.jpg
Kate
Dorsey

Junior
gwxcgrahamheadshot.jpg
Lindsay
Graham

Junior
gwxc2014kkenwood.jpg
Kathryn
Kenwood


Junior
gwxc2014reick.jpg
Caitlyn
Reick

Junior
gwxc2014rogers.jpg
Grace
Rogers

Junior
gwxc2014sedall.jpg
Christina
Sedall


Junior
gwxc2014shaver.jpg
Abby
Shaver


Junior
gwxc2014nabholz.jpg
Janie
Nabholz

Sophomore
gwxc2014ckenwood.jpg
Claire
Kenwood

Freshman
gwxc2014payne.jpg
Lindsey
Payne


Freshman
gwxc2014hass.jpg
Paul
Hass

Head coach
gwxc2014staron.jpg
Mark
Staron

Assistant coach

Saturday, Nov. 1
Class 3A Niles West Sectional

State team qualifier!
Sectional team champion!
(3rd year in a row)

105.jpg
Photo courtesy of Paul Hass



Lindsay Graham
Individual champion!
Lindsey Payne
Second place!
Lisa Luczak
Fifth place!



Top eight teams: 1. GLENBARD WEST 34*, 2. New Trier 57*, 3. York 153*, 4. Fenwick 178*, 5. Loyola Academy 195*, 6. Glenbard East 210, 7. Maine South 230, 8. Oak Park-River Forest 232

* - Team state qualifiers (top 5)


Glenbard West finishers (2.98  miles):
1. Lindsay Graham 16:34.54*, 2. Lindsey Payne 17:15.87*, 5. Lisa Luczak 17:27.85*, 12. Grace Rogers 18:06.35, 14. Janie Nabholz 18:10.65, 16. Kathryn Kenwood 18:11.83, 28. Abby Shaver 18:31.87

* - Individual all-sectional medalists (top 10)

STORY: Glenbard West wins Niles West Sectional

Complete results at runnersedgeracetiming.com

All Class 3A Sectional results at IHSA.com

Niles West Sectional information packet

Niles West course map (3.0 miles)

Hilltoppers on Halloween!

051.jpg
Photo courtesy of Paul Hass

Saturday, Oct. 25
Class 3A Lake Park Regional
East Campus - 600 S. Medinah Road, Roselle
(Same site at Lake Park Invite back on Sept. 13)

gwxclpregionalteamphoto.jpg
Photo courtesy of Paul Hass

gwxclpregionalplaque.jpg


Regional champions!
Second year in a row!

Lindsay Graham
Regional champion!

Advancing teams: 1. GLENBARD WEST  24, 2. York 70, 3. Fenwick 89, 4. Glenbard East 97, 5. Oak Park-River Forest 109, 6. Lake Park 176

Glenbard West finishers (3.0 miles): 1. Lindsay Graham 16:43.90*, 2. Lindsey Payne 17:23.20*, 4. Grace Rogers 18:04.46*, 7. Kathryn Kenwood 18:33.41, 10. Janie Nabholz 18:45.91, 11. Abby Shaver 18:51.56, 21. Megan Ozog 19:22.66

* - Regional medalist (top 5)

STORY: Glenbard West at Lake Park Regional

Complete Lake Park Regional results (girls only)

COMPLETE girls/boys Lake Park Regional results at PTTiming.com

All Class 3A Regional results at IHSA.com

Lake Park Regional information packet

Lake Park course map (3.0 miles)

Saturday, Oct. 18
West Suburban Conference
Silver Division Meet
At Proviso West
(Relocated from East End Park Thursday, Oct. 16)

Varsity and Junior Varsity
Meet
champions
Overall Silver co-champions!!
4th straight varsity Silver title!
1st JV conference title since 1979!

gwxcgrahamheadshot.jpg

Lindsay Graham
Varsity champion!
Only third GW varsity champion ever since 1977 (combined 4 titles)

gwxcozogheadshot.jpg

Megan Ozog
Junior varsity champion!
Only third GW JV champ ever since 1979

gwxcluczakheadshot.jpg

Lisa Luczak
Four-time varsity
all-conference!
Only third GW runner to achieve that since 1977

All seven varsity runners
all-conference!
1st time in school history!

gwxcsilverplaquephoto.jpg
Photo courtesy of Paul Hass

gwxcsilvervarsitytop16.jpg
Photo courtesy of Paul Hass

hcxcsilvermeetvarsityawards.jpg
Photo courtesy of Dave Stevens

gwxcpaynewithzaher.jpg
Action photos courtesy of Dave Stevens

Varsity

Team scores: 1. GLENBARD WEST 20, 2. Hinsdale Central 52, 3. Downers Grove North 82, 4. York 100, 5. Lyons Township 125, 6. Oak Park-River Forest 145, 7. Proviso West DNC

Regular-season dual standings: Hinsdale Central 6-0, GLENBARD WEST 5-1, Downers Grove North 4-2, Lyons Township 3-3, York 2-4, Oak Park-River Forest 1-5, Proviso West 0-6

FINAL OVERALL STANDINGS: 1T. GLENBARD WEST and Hinsdale Central, 3. Downers Grove North, 4T. Lyons Township and York, 6. Oak Park-River Forest, 7. Proviso West



Glenbard West finishers (3.04 miles): 1. Lindsay Graham 17:50.18*, 2. Lindsey Payne 18:19.74*, 4. Lisa Luczak 18:46.39*, 6. Grace Rogers 18:53.21*, 7. Kathryn Kenwood 19:05.56*, 8. Janie Nabholz 19:10.68*, 12. Abby Shaver 19:32.54*

gwxcsilvermeetozogreick.jpg

Junior varsity

Team scores: 1. GLENBARD WEST 32, 2. Hinsdale Central 46, 3. Lyons Township 50, 4. York 89, 5. Downers Grove North 147, 6. Oak Park-River Forest 171, 7. Proviso West NS

Regular-season standings: Hinsdale Central and Lyons Township 5-1, GLENBARD WEST and York 4-2, Downers Grove North 2-4, Oak Park-River Forest 1-5, Proviso West 0-6

FINAL OVERALL STANDINGS: 1T. GLENBARD WEST and Hinsdale Central, 3. Lyons Township, 4. York, 5. Downers Grove North, 6. Oak Park-River Forest, 7. Proviso West

Glenbard West top 10 team finishers (3.04 miles): 1. Megan Ozog 20:13.10*, 3. Caitlyn Reick 20:35.44*, 5. Christina Sedall 20:38.87*, 7. Nicole Berneche 20:43.72*, 16. Hannah Arduino 20:01.15*, 29. Julia Sakach 21:45.30, 39. Maddy Burt 22:03.53, 41. Nicole Rogus 22:04.76, 42. Bridget Caffrey 22:09.96, 43. Colleen Luczak 22:04.76

gwxckenwoodnabholzflag.jpg

Sophomores

Team scores: 1. Lyons Township 39, 2. York 57, 3. Hinsdale Central 75, 4. Downers Grove North 78, 5. GLENBARD WEST 103

Regular-season standings: Lyons Township 6-0, Hinsdale Central 5-1, York 4-2, GLENBARD WEST 3-3, Downers Grove North 2-4, Oak Park-River Forest 1-5, Proviso West 0-6

FINAL OVERALL STANDINGS: 1. Lyons Township, 2T. Hinsdale Central and York, 4T. GLENBARD WEST and Downers Grove North, 6. Oak Park-River Forest, 7. Proviso West

Glenbard West top-10 team finishers (3.04 miles): 4. Claire Kenwood 20:51.45*, 14. Mary Kate Shaver 21:28.03*, 23. Jana Manalo 21:55.62, 34. Claire Dibadj 22:40.36, 39. Marika Tammaru 22:56.75, 40. Rebekah Crail 22:58.86, 47. Bailey Ytterdahl 23:22.28, 55. Grace Zemenak 24:01.42, 56. Sarah Cholewinski 24:01.91, 58. Jenna Kelly 24:03.15

* Top 16 all-conference medalists (varsity) or ribbon winners (other levels)

STORY: Glenbard West at West Suburban Conference Silver Division Meet (Varsity)

COMPLETE MEET RESULTS at adkinstrak.com

Proviso West course map (3.04 miles) UPDATED 10/17

West Suburban Conference Silver Division Meet information/MEET LOCATION MOVED TO PROVISO WEST ON 10/16

Read the Glenbard West
Sister Stories!
(Glenbard West veteran and freshman sister together this season)

gwxcmiscinskisisters.jpg
The Miscinski sisters (Miranda, Meredith)

gwxcshaversisters2.jpg
The Shaver sisters (Mary Kate, Abby)

gwxclemkesisters.jpg
The Lemke sisters (Macy, Morgan)

gwxckenwoodsisters.jpg
The Kenwood sisters (Claire, Kathryn)

Kenwood sisters (Kathryn and Claire)

Lemke sisters (Macy and Morgan)

Miscinski sisters (Meredith and Miranda)

Shaver sisters (Abby and Mary Kate)

gwxcathcrosleywater.jpg
KLM action photos courtesy of Dave Stevens

Thursday, Oct. 9
At Katherine Legge Memorial Park

gwxcathcrogersside.jpg

Varsity
Hinsdale Central 25, Glenbard West 30 
Glenbard West 15, Lyons Township 50



gwxc2014graham.jpg

Glenbard West junior Lindsay Graham won varsity race in course-record 16:35
(Course record by 17 seconds!!)

Glenbard West finishers (3.0 miles): 1. Lindsay Graham 16:35 (course record), 5. Lindsey Payne 17:29, 7. Grace Rogers 17:50, 8. Kathryn Kenwood 17:57, 9. Janie Nabholz 18:01, 11. Abby Shaver 18:19, 12. Kate Dorsey 18:29, 18. Megan Ozog 19:03



gwxcathcmkshaver.jpg

Junior Varsity
Hinsdale Central 23, Glenbard West 33
Lyons Township 25, Glenbard West 32
Glenbard West top-10 team finishers (3.0 miles): 4. Caitlyn Reick 19:10, 7. Nicole Berneche 19:31, 9. Hannah Arduino 19:40, 12. Christina Sedall 19:50, 20. Maddy Burt 20:41, 26. Julia Sakach 20:52, 27. Bridget Caffrey 20:52, 28. Colleen Luczak 20:53, 29. Nicole Rogus 20:57, 31. Esme Bonilla 21:00

Frosh-soph
Hinsdale Central 27, Glenbard West 30
Lyons Township 22, Glenbard West 38
Glenbard West top-10 team finishers (3.0 miles): 1. Claire Kenwood 19:15, 7. Mary Kate Shaver 19:59, 11. Jana Manalo 20:21, 19. Claire Dibadj 20:58, 29. Grace Zemenak 21:39, 30. Rebekah Crail 21:42, 33. Bailey Ytterdahl 22:06, 35. Jillian Locke 22:22, 39. Sarah Cholewinski 22:35, 54. Olivia Rosley 23:25
 
 

gwxcathccrailzemenak.jpg

STORY: Glenbard West vs. Hinsdale Central/Lyons Township (All levels)

COMPLETE RESULTS

Katherine Legge Memorial Park 3.0-mile course map




Saturday, Oct. 4
At Wheaton North Girls Classic
At St. James Farm Forest Preserve, Warrenville

Varsity champions!
gwxcwnplaque.jpg
Photo courtesy of Paul Hass

*Varsity team champions!
*Junior/Senior Open team champions!
*Lindsey Payne Flight No. 2 champion!
*Grace Rogers Flight No. 3 champion!
*Kathyrn Kenwood Flight No. 4 champion!
*Janie Nabholz Flight No. 5 champion!
*Lindsay Graham Flight No. 1 second place!
*Abby Shaver Junior/Senior Open champion!


Varsity

Top five teams: 1. Glenbard West 13, 2. Yorkville 19, 3. Naperville Central 25, 4. Lockport 35, 5. Wheaton Warrenville South 50

All flight races 2.97 miles
No. 1 flight: 2. Lindsay Graham 17:13.0*
No. 2 flight: 1. Lindsey Payne 17:49.6*
No. 3 flight: 1. Grace Rogers 18:03.2*
No. 4 flight: 1. Kathryn Kenwood 18:15.1*
No. 5 flight: 1. Janie Nabholz 18:24.6*
No. 6 flight: 3. Megan Ozog 19:04.5*
No. 7 flight: 4. Kate Dorsey 19:05.1*

Junior/Senior Open

Top five teams: 1. Glenbard West 66, 2. Wheaton Warrenville South 73, 3. Lyons Township 79, 4. Naperville Central 137, 5. York 183

Glenbard West finishers among top 100 (2.97 miles): 1. Abby Shaver 18:43.5^, 4. Caitlyn Reick 19:31.4^, 9. Hannah Arduino 19:47.7^, 24. Nicole Berneche 20:04.2^, 28. Christina Sedall 20:11.1^, 41. Julia Sakach 20:31.9^, 63. Bridget Caffrey 20:49.1^, 82. Maddy Burt 20:59.3^

Frosh/Soph Open

Top five teams: 1. Yorkville 44, 2. Naperville Central 54, 3. Lyons Township 85, 4. Neuqua Valley 114, 5. Lockport 218, 9. Glenbard West 260

Glenbard West top-seven finishers (2.97 miles): 16. Claire Kenwood 19:50.1^, 24. Mary Kate Shaver 20:08.0^, 40. Jana Manalo 20:39.6^, 112. Rebekah Crail 21:41.7, 125. Grace Zemenak 21:56.1, 144. Jillian Locke 22:23.4

* - Medal winner
^ - Ribbon winner

STORY: Glenbard West at Wheaton North's Falcon Classic (All levels)

Wheaton North Classic meet/parking information, course map

Complete results at realtiminginc.com

Thursday, Oct. 2
At Proviso West*
w/Downers Grove North*

Varsity
Glenbard West 15, Downers Grove North 45
Glenbard West 15, Proviso West 50

Glenbard West finishers (3.06 miles): 1. Lindsay Graham 17:56, 2. Lindsey Payne 18:44, 3. Janie Nabholz 19:52, 4. Grace Rogers 19:53, 5. Kathyrn Kenwood 19:54, 6. Megan Ozog 19:57


Junior varsity
Glenbard West 15, Downers Grove North 50
Glenbard West 15, Proviso West 50

Glenbard West's first 10 finishers (3.06 miles): 1. Kate Dorsey 19:58, 2. Abby Shaver 20:00, 3. Caitlyn Reick 20:45, 4. Hannah Arduino 21:05, 5. Christina Sedall 21:41, 6. Julia Sakach 21:58, 10. Colleen Luczak 22:41, 11. Esme Bonilla 22:43, 12. Bridget Caffrey 22:43, 14. Nicole Rogus 22:58


Frosh-soph
Glenbard West 27, Downers Grove North 30
Glenbard West 15, Proviso West 48

Glenbard West's first 10 finishers (3.06 miles): 1. Claire Kenwood 20:54, 3. Mary Kate Shaver 21:41, 5. Jana Manalo 22:07, 6. Claire Dibadj 22:08, 14. Rebekah Crail 23:17, 19. Sarah Cholewinski 24:09, 20. Bailey Ytterdahl 24:23, 21. Jillian Locke 24:25, 24. Jennifer Orozco 25:00, 28. Madeleine Manas 26:12

COMPLETE RESULTS

Proviso West course map (3.06 miles) - UPDATED 9/30

gwteamatpndhass.jpg
Photo courtesy of Paul Hass

Saturday, Sept. 20
Richard Spring Invitational
Detweiller Park, Peoria

VARSITY CHAMPIONS!!

gwgrahamzebra1.jpg

VARSITY RESULTS
Top five teams: 1. GLENBARD WEST 70
, 2. Palatine 80, 3. Downers Grove North 168, 4. St. Charles East 197, 5. Schaumburg 223
 
Glenbard West finishers (3.0 miles) -- 2. Lindsay Graham 16:51.1, 9. Grace Rogers 17:48.0, 12. Kathryn Kenwood 17:59.3, 14. Janie Nabholz 18:03.7, 33. Megan Ozog 18:28.4, 44. Kate Dorsey 18:38.8, 52. Abby Shaver 18:43.3, 108. Caitlyn Reick 19:24.6, 152. Christina Sedall 19:56.7, 174. Nicole Berneche 20:07.8


FROSH-SOPH RESULTS
No team scores

Glenbard West finishers (3.0 miles) -- 14. Claire Kenwood 19:27.5
, 57. Annie Pasterz 20:38.6, 94. Claire Dibadj 21:07.8, 96. Jana Manalo 21:08.3, 116. Mary Kate Shaver 21:22.6, 135. Rebekah Crail 21:46.4, 141. Jenna Kelly 21:54.3, 183. Olivia Rosley 22:38.4, 188. Grace Zemenak 22:46.3, 227. Bailey Ytterdahl 23:44.2

OPEN GIRLS RESULTS
No team scores

Glenbard West finishers (3.0 miles) -- 4. Hannah Arduino 19:50
, 16. Julia Sakach 20:43, 19. Bridget Caffrey 20:45, 41. Esme Bonilla 21:22, 47. Colleen Luczak 21:27, 62. Maddy Burt 21:57, 70. Meredith Miscinski 22:09, 78. Sarah Cholewinski 22:18, 87. Macy Lemke 22:29, 99. Julia Kochert 22:40, 109. Morgan McEnroe 22:50, 120. Jillian Locke 23:02, 125. Madeleine Winter 23:06, 194. Abigail Dibadj 24:04, 251. Jessica Wulffen 24:56, 253. Jennifer Orozco 24:57, 269. Grace Davidson 25:13, 281. Sarah Leone 25:26, 333. Jessica Hajny 26:36, 339. Katie Abbleby 26:45, 350. Emma Siemsen 27:00, NA. Morgan Lemke 30:16
(There are no official results for the Open race. Times/places compiled by Glenbard West splits crew and website staff)

(Individual medal winners in GREEN -- top 60 varsity, top 40 frosh-soph, top 15 open)


STORY: Glenbard West at Richard Spring Invitational (varsity)

STORY; Glenbard West at Richard Spring Invitational (Frosh-soph and Open)

COMPLETE invite results at PeoriaNotreDame.com

Richard Spring Invitational information/race times

Detweiller Park course map

Thursday, Sept. 18
Vs. OPRF, York
At Camera Park

Congratulations
Lindsay Graham!
Camera course record time
16:42 (2.92 miles)


VARSITY
Glenbard West 15, Oak Park-River Forest 45
Glenbard West 15, York 43
York 15, Oak Park-River Forest 50

GLENBARD WEST FINISHERS: 1. Lindsay Graham 16:42, 2. Lindsey Payne 17:35, 3. Janie Nabholz 18:02, 4. Grace Rogers 18:03, 5. Kathryn Kenwood 18:04, 8. Megan Ozog 18:39

JUNIOR VARSITY
Glenbard West 15, Oak Park-River Forest 48
Glenbard West 15, York 42
York 17, Oak Park-River Forest 46

GLENBARD WEST TOP 10 FINISHERS: 1. Abby Shaver 18:20, 2. Kate Dorsey 18:27, 3. Caitlyn Reick 19:05, 4. Nicole Berneche 19:29, 5. Christina Sedall 19:44, 11. Hannah Arduino 20:28, 12. Julia Sakach 20:29, 13. Bridget Caffrey 20:39, 18. Colleen Luczak 21:02, 19. Esme Bonilla 21:08 

FROSH-SOPH
Glenbard West 15, Oak Park-River Forest 50
York 20, Glenbard West 43
York 15, Oak Park-River Forest 50
GLENBARD WEST TOP 10 FINISHERS: 1. Claire Kenwood 19:37, 9. Annie Pasterz 20:22, 12. Jenna Kelly 20:58, 13. Mary Kate Shaver 20:58, 14. Claire Dibadj 20:59, 16. Jana Manalo 21:01, 22. Rebekah Crail 21:51, 23. Grace Zemenak 21:54, 24. Jillian Locke 21:57, 26. Sarah Cholewinski 22:20

COMPLETE results

Camera Park/Village Green course bests (UPDATED 9/19/14)

Latest results
Lake Park Harvey Braus Lancer Invitational
Saturday, Sept. 13
Lake Park East campus
600 S. Medinah Road, Roselle

gwvarlpinvitehass.jpg
Lake Park Invite photos courtesy of Colleen Luczak and Paul Hass

Varsity team champions!
Lindsay Graham
individual champion!

Top five teams: 1. GLENBARD WEST 27, 2. Schaumburg 89, 3. Hoffman Estates 94, 4. St. Charles East 120, 5. Downers Grove North 132
Glenbard West finishers (3.0 miles): 1. Lindsay Graham 16:49.5, 4. Lisa Luczak 17:16.3, 5. Janie Nabholz 17:46.6, 6. Kathryn Kenwood 17:49.4, 11. Grace Rogers 18:01.2, 18. Megan Ozog 18:23.5, 20. Kate Dorsey 18:29.3, 27. Abby Shaver 18:38.4

gwjvlpinvitehass.jpg

JV team champions!
Caitlyn Reick
JV individual champion!

gwopenlpinvitehass.jpg

Open team champions!

Top five teams: 1. GLENBARD WEST 55, 2. Downers Grove North 82, 3. Prospect 96. 4. Maine South 99, 5. Saint Ignatius 110
Glenbard West top finishers (2.0 miles): 4. Olivia Rosley 13:15.1, 9. Jana Manalo 13:22.2, 12. Rebekah Crail 13:32.2, 14. Esme Bonilla 13:35.9, 16. Colleen Luczak 13:36.2, 29. Macy Lemke 13:51.0, 37. Julia Kochert 14:07.2, 44. Bailey Yiterdahl 14;10.6, 45. Jillian Locke 14:11.5, 47. Sarah Cholewinski 14:13.6 

gwteamlpinviteluczak.jpg

STORY: Glenbard West at Lake Park Invitational (varsity)

Lake Park Invite information, course maps

Complete results at realtiminginc.com

District 87 Invitational
Tuesday, Sept. 9
Vs. Glenbard North, Glenbard South

Camera Park, Glendale Heights

Glenbard West 15, Glenbard North 50
Glenbard West 15, Glenbard South 50

Top nine finishers

1. Lindsay Graham (GW) 16:58 for 2.92 miles (No. 3 all-time course time), 2. Lisa Luczak (GW) 17:39, 3. Lindsey Payne (GW) 17:57 (No. 5 all-time frosh-soph course time), 4. Grace Rogers (GW) 18:32, 5. Kathryn Kenwood (GW) 18:34, 5. Megan Ozog (GW) 18:39, 6. Kate Dorsey (GW) 18:44, 7. Janie Nabholz (GW) 18:56, 8. Abby Shaver (GW) 19:13, 9. Caitlyn Reick (GW) 19:43

Other top 25 Glenbard West race finishers: 12. Hannah Arduino 20:23, 13. Claire Kenwood 20:33, 15. Nicole Berneche 20:48, 16. Christina Sedall 20:50, 19. Annie Pasterz 21:10, 23. Mary Kate Shaver 21:37

COMPLETE results

STORY: Glenbard West at District 87 Invitational

Camera Park course map

Saturday, Sept. 6
Hornet-Red Devil Invite
Katherine Legge Memorial Park

Varsity team champions!

gwteamhrdchamps.jpg
Photo courtesy of Paul Hass

STORY: Glenbard West at Hornet-Red Devil Invite (Varsity)

STORY: Glenbard West at Hornet-Red Devil Invite (Frosh-soph and Open)

Varsity results

Top five teams: 1. GLENBARD WEST 36, 2. Hinsdale Central 68, 3. Palatine 103, 4. Minooka 124, 5. Naperville Central 128

Glenbard West top-10 team finishers (3.0 miles): 2. Lindsay Graham 17:03.48, 3. Lindsey Payne 17:23.13, 5. Lisa Luczak 17:31.86, 11. Kathryn Kenwood 18:00.73, 15. Janie Nabholz 18:11.38, 25. Grace Rogers 18:34.37, 38. Megan Ozog 19:03.91, 43. Kate Dorsey 19:08.73, 46. Abby Shaver 19:14.61, 52. Caitlyn Reick 19:37.31

Frosh-soph results

Top six teams: 1. Naperville Central 62, 2. New Trier 71, 3. Latin 81, 4. Neuqua Valley 101, 5. Minooka 126, 6. GLENBARD WEST 158

Glenbard West top-seven team finishers (3.0 miles): 14. Claire Kenwood 20:09.48, 24. Annie Pasterz 20:54.70, 29. Mary Kate Shaver 21:12.19, 53. Jenna Kelly 21:53.79, 55. Claire Dibadj 21:54.88, 64. Grace Zemenak 22:16.85, 65. Jana Manalo 22:17.25


Open results

Team result: 9. GLENBARD WEST 311

Glenbard West top finisher (1.93 miles): 85. Jennifer Orozco 14:25.99


COMPLETE Varsity Girls results

COMPLETE Frosh-soph Girls results

COMPLETE Open Girls results

Glenbard West 2014 girls cross country season preview

Hornet-Red Devil Invitational information sheet

Katherine Legge Memorial Park 3.0/1.93-mile course maps (UPDATED 9/4/14)

Katherine Legge Memorial Park 3.0-mile course map (UPDATED 9/4/14)

Katherine Legge Memorial Park 1.93-mile course map (UPDATED 9/4/14)

2014 Senior Captains
Megan Ozog, Lisa Luczak, Julia Kochert

gwxc2014captains.jpeg
Photo courtesy of Colleen Luczak

2014 Schedule

Wednesday,
Sept. 3
Simulated race at Camera Park

Complete results

Saturday,
Sept. 6
At Hornet-Red Devil Invite at Katherine Legge Memorial Park

Varsity results

Top five teams: 1. GLENBARD WEST 36, 2. Hinsdale Central 68, 3. Palatine 103, 4. Minooka 124, 5. Naperville Central 128

Glenbard West top-10 team finishers (3.0 miles): 2. Lindsay Graham 17:03.48, 3. Lindsey Payne 17:23.13, 5. Lisa Luczak 17:31.86, 11. Kathryn Kenwood 18:00.73, 15. Janie Nabholz 18:11.38, 25. Grace Rogers 18:34.37, 38. Megan Ozog 19:03.91, 43. Kate Dorsey 19:08.73, 46. Abby Shaver 19:14.61, 52. Caitlyn Reick 19:37.31

Frosh-soph results

Top six teams: 1. Naperville Central 62, 2. New Trier 71, 3. Latin 81, 4. Neuqua Valley 101, 5. Minooka 126, 6. GLENBARD WEST 158

Glenbard West top-seven team finishers (3.0 miles): 14. Claire Kenwood 20:09.48, 24. Annie Pasterz 20:54.70, 29. Mary Kate Shaver 21:12.19, 53. Jenna Kelly 21:53.79, 55. Claire Dibadj 21:54.88, 64. Grace Zemenak 22:16.85, 65. Jana Manalo 22:17.25


Open results

Team result: 9. GLENBARD WEST 311

Glenbard West top finisher (1.93 miles): 85. Jennifer Orozco 14:25.99

COMPLETE Varsity Girls results

COMPLETE Frosh-soph Girls results

COMPLETE Open Girls results

Hornet-Red Devil Invitational information sheet

Katherine Legge Memorial Park 3.0/1.93-mile course maps (UPDATED 9/4/14)

Katherine Legge Memorial Park 3.0-mile course map (UPDATED 9/4/14)

Katherine Legge Memorial Park 1.93-mile course map (UPDATED 9/4/14)

Tuesday,
Sept. 9


DISTRICT 87 INVITATIONAL (with Glenbard North, Glenbard South)

Glenbard West 15, Glenbard North 50
Glenbard West 15, Glenbard South 50
Glenbard South 19, Glenbard North 40

Top 10 finishers: 1. Lindsay Graham (GW) 16:58 for 2.92 miles (No. 3 all-time course time), 2. Lisa Luczak (GW) 17:39, 3. Lindsey Payne (GW) 17:57 (No. 5 all-time frosh-soph course time), 4. Grace Rogers (GW) 18:32, 5. Kathryn Kenwood (GW) 18:34, 6. Megan Ozog (GW) 18:39, 7. Kate Dorsey (GW) 18:44, 8. Janie Nabholz (GW) 18:56, 9. Abby Shaver (GW) 19:13, 10. Caitlyn Reick (GW) 19:43

Other top 25 Glenbard West race finishers: 12. Hannah Arduino 20:23, 13. Claire Kenwood 20:33, 15. Nicole Berneche 20:48, 16. Christina Sedall 20:50, 19. Annie Pasterz 21:10, 23. Mary Kate Shaver 21:37

COMPLETE results

Camera Park course map

Saturday,
Sept. 13
At Lake Park's Harvey Braus Lancer Invitational

Varsity Girls (no more than 8 entries)
Top five teams: 1. GLENBARD WEST 27, 2. Schaumburg 89, 3. Hoffman Estates 94, 4. St. Charles East 120, 5. Downers Grove North 132
Glenbard West finishers (3.0 miles): 1. Lindsay Graham 16:49.5, 4. Lisa Luczak 17:16.3, 5. Janie Nabholz 17:46.6, 6. Kathryn Kenwood 17:49.4, 11. Grace Rogers 18:01.2, 18. Megan Ozog 18:23.5, 20. Kate Dorsey 18:29.3, 27. Abby Shaver 18:38.4


Junior Varsity Girls (no more than 10 entries)
Top five teams: 1. GLENBARD WEST 30, 2. Downers Grove North 42, 3. Schaumburg 85, 4. St. Charles East 101, 5. Maine South 125
Glenbard West finishers (3.0 miles): 1. Caitlyn Reick 19:14.1, 3. Claire Kenwood 19:24.3, 4. Christina Sedall 19:33.0, 6. Nicole Berneche 19:46.5, 16. Maddy Burt 20:15.3, 18. Annie Pasterz 20:20.4, 19. Julia Sakach 20:20.7, 21. Mary Kate Shaver 20:21.3, 28. Claire Dibadj 20:45.1, 63. Grace Zemenak 21:39.9



Open Girls (unlimited entries)
Top five teams: 1. GLENBARD WEST 55, Downers Grove North 82, 3. Prospect 96. 4. Maine South 99, 5. Saint Ignatius 110
Glenbard West top finishers (2.0 miles): 4. Olivia Rosley 13:15.1, 9. Jana Manalo 13:22.2, 12. Rebekah Crail 13:32.2, 14. Esme Bonilla 13:35.9, 16. Colleen Luczak 13:36.2, 29. Macy Lemke 13:51.0, 37. Julia Kochert 14:07.2, 44. Bailey Yiterdahl 14;10.6, 45. Jillian Locke 14:11.5, 47. Sarah Cholewinski 14:13.6

Lake Park Invite information, course maps

Complete results at realtiminginc.com

Thursday,
Sept. 18
OAK PARK-RIVER FOREST*, YORK*

VARSITY
Glenbard West 15, Oak Park-River Forest 45
Glenbard West 15, York 43
York 15, Oak Park-River Forest 50

GLENBARD WEST FINISHERS: 1. Lindsay Graham 16:42 (CAMERA PARK COURSE RECORD), 2. Lindsey Payne 17:35, 3. Janie Nabholz 18:02, 4. Grace Rogers 18:03, 5. Kathryn Kenwood 18:04, 8. Megan Ozog 18:39

JUNIOR VARSITY
Glenbard West 15, Oak Park-River Forest 48
Glenbard West 15, York 42
York 17, Oak Park-River Forest 46

GLENBARD WEST TOP 10 FINISHERS: 1. Abby Shaver 18:20, 2. Kate Dorsey 18:27, 3. Caitlyn Reick 19:05, 4. Nicole Berneche 19:29, 5. Christina Sedall 19:44, 11. Hannah Arduino 20:28, 12. Julia Sakach 20:29, 13. Bridget Caffrey 20:39, 18. Colleen Luczak 21:02, 19. Esme Bonilla 21:08 

FROSH-SOPH
Glenbard West 15, Oak Park-River Forest 50
York 20, Glenbard West 43
York 15, Oak Park-River Forest 50

GLENBARD WEST TOP 10 FINISHERS: 1. Claire Kenwood 19:37, 9. Annie Pasterz 20:22, 12. Jenna Kelly 20:58, 13. Mary Kate Shaver 20:58, 14. Claire Dibadj 20:59, 16. Jana Manalo 21:01, 22. Rebekah Crail 21:51, 23. Grace Zemenak 21:54, 24. Jillian Locke 21:57, 26. Sarah Cholewinski 22:20

Camera Park course map

Saturday,
Sept. 20
At Peoria Notre Dame's Richard Spring Invitational
At Detweiller Park, Peoria

VARSITY RESULTS
Top five teams: 1. GLENBARD WEST 70
, 2. Palatine 80, 3. Downers Grove North 168, 4. St. Charles East 197, 5. Schaumburg 223
 
Glenbard West finishers (3.0 miles) -- 2. Lindsay Graham 16:51.1, 9. Grace Rogers 17:48.0, 12. Kathryn Kenwood 17:59.3, 14. Janie Nabholz 18:03.7, 33. Megan Ozog 18:28.4, 44. Kate Dorsey 18:38.8, 52. Abby Shaver 18:43.3
, 108. Caitlyn Reick 19:24.6, 152. Christina Sedall 19:56.7, 174. Nicole Berneche 20:07.8


FROSH-SOPH RESULTS
No team scores

Glenbard West finishers (3.0 miles) -- 14. Claire Kenwood 19:27.5
, 57. Annie Pasterz 20:38.6, 94. Claire Dibadj 21:07.8, 96. Jana Manalo 21:08.3, 116. Mary Kate Shaver 21:22.6, 135. Rebekah Crail 21:46.4, 141. Jenna Kelly 21:54.3, 183. Olivia Rosley 22:38.4, 188. Grace Zemenak 22:46.3, 227. Bailey Ytterdahl 23:44.2

OPEN GIRLS RESULTS
No team scores

Glenbard West finishers (3.0 miles) -- 4. Hannah Arduino 19:50
, 16. Julia Sakach 20:43, 19. Bridget Caffrey 20:45, 41. Esme Bonilla 21:22, 47. Colleen Luczak 21:27, 62. Maddy Burt 21:57, 70. Meredith Miscinski 22:09, 78. Sarah Cholewinski 22:18, 87. Macy Lemke 22:29, 99. Julia Kochert 22:40, 109. Morgan McEnroe 22:50, 120. Jillian Locke 23:02, 125. Madeleine Winter 23:06, 194. Abigail Dibadj 24:04, 251. Jessica Wulffen 24:56, 253. Jennifer Orozco 24:57, 269. Grace Davidson 25:13, 281. Sarah Leone 25:26, 333. Jessica Hajny 26:36, 339. Katie Abbleby 26:45, 350. Emma Siemsen 27:00, NA. Morgan Lemke 30:16

(There are no official results for the Open race. Times/places compiled by Glenbard West splits crew and website staff)

(Individual medal winners in GREEN -- top 60 varsity, top 40 frosh-soph, top 15 open)


COMPLETE invite results at PeoriaNotreDame.com

Richard Spring Invitational information/race times

Detweiller Park course map

Thursday,
Oct. 2
At Proviso West* with Downers Grove North*

Varsity

Glenbard West 15, Downers Grove North 45
Glenbard West 15, Proviso West 50

Glenbard West finishers (3.06 miles): 1. Lindsay Graham 17:56, 2. Lindsey Payne 18:44, 3. Janie Nabholz 19:52, 4. Grace Rogers 19:53, 5. Kathyrn Kenwood 19:54, 6. Megan Ozog 19:57

Junior varsity

Glenbard West 15, Downers Grove North 50
Glenbard West 15, Proviso West 50

Glenbard West's first 10 finishers (3.06 miles): 1. Kate Dorsey 19:58, 2. Abby Shaver 20:00, 3. Caitlyn Reick 20:45, 4. Hannah Arduino 21:05, 5. Christina Sedall 21:41, 6. Julia Sakach 21:58, 10. Colleen Luczak 22:41, 11. Esme Bonilla 22:43, 12. Bridget Caffrey 22:43, 14. Nicole Rogus 22:58

Frosh-soph

Glenbard West 27, Downers Grove North 30
Glenbard West 15, Proviso West 48

Glenbard West's first 10 finishers (3.06 miles): 1. Claire Kenwood 20:54, 3. Mary Kate Shaver 21:41, 5. Jana Manalo 22:07, 6. Claire Dibadj 22:08, 14. Rebekah Crail 23:17, 19. Sarah Cholewinski 24:09, 20. Bailey Ytterdahl 24:23, 21. Jillian Locke 24:25, 24. Jennifer Orozco 25:00, 28. Madeleine Manas 26:12

COMPLETE RESULTS

Proviso West course map (3.06 miles) - UPDATED 9/30

Saturday,
Oct. 4
At Wheaton North's Falcon Classic flight meet at St. James Farm Forest Preserve, Warrenville
Varsity

Top five teams: 1. Glenbard West 13, 2. Yorkville 19, 3. Naperville Central 25, 4. Lockport 35, 5. Wheaton Warrenville South 50

All flight races 2.97 miles
No. 1 flight: 2. Lindsay Graham 17:13.0*
No. 2 flight: 1. Lindsey Payne 17:49.6*
No. 3 flight: 1. Grace Rogers 18:03.2*
No. 4 flight: 1. Kathryn Kenwood 18:15.1*
No. 5 flight: 1. Janie Nabholz 18:24.6*
No. 6 flight: 3. Megan Ozog 19:04.5*
No. 7 flight: 4. Kate Dorsey 19:05.1*

Junior/Senior Open

Top five teams: 1. Glenbard West 66, 2. Wheaton Warrenville South 73, 3. Lyons Township 79, 4. Naperville Central 137, 5. York 183

Glenbard West finishers among top 100 (2.97 miles): 1. Abby Shaver 18:43.5^, 4. Caitlyn Reick 19:31.4^, 9. Hannah Arduino 19:47.7^, 24. Nicole Berneche 20:04.2^, 28. Christina Sedall 20:11.1^, 41. Julia Sakach 20:31.9^, 63. Bridget Caffrey 20:49.1^, 82. Maddy Burt 20:59.3^

Frosh/Soph Open

Top five teams: 1. Yorkville 44, 2. Naperville Central 54, 3. Lyons Township 85, 4. Neuqua Valley 114, 5. Lockport 218, 9. Glenbard West 260

Glenbard West top-seven finishers (2.97 miles): 16. Claire Kenwood 19:50.1^, 24. Mary Kate Shaver 20:08.0^, 40. Jana Manalo 20:39.6^, 112. Rebekah Crail 21:41.7, 125. Grace Zemenak 21:56.1, 144. Jillian Locke 22:23.4

* - Medal winner
^ - Ribbon winner

STORY: Glenbard West at Wheaton North Girls Classic (All levels)

Wheaton North Classic meet/parking information, course map

Complete results at realtiminginc.com

Thursday,
Oct. 9
At Hinsdale Central* w/Lyons Township* (at Katherine Legge Memorial Park)

Varsity
Hinsdale Central 25, Glenbard West 30 
Glenbard West 15, Lyons Township 50

Glenbard West junior Lindsay Graham won varsity race in course-record 16:35 (Course record by 17 seconds!!)

Glenbard West finishers (3.0 miles): 1. Lindsay Graham 16:35 (course record), 5. Lindsey Payne 17:29, 7. Grace Rogers 17:50, 8. Kathryn Kenwood 17:57, 9. Janie Nabholz 18:01, 11. Abby Shaver 18:19, 12. Kate Dorsey 18:29, 18. Megan Ozog 19:03

Junior Varsity
Hinsdale Central 23, Glenbard West 33
Lyons Township 25, Glenbard West 32

Glenbard West top-10 team finishers (3.0 miles): 4. Caitlyn Reick 19:10, 7. Nicole Berneche 19:31, 9. Hannah Arduino 19:40, 12. Christina Sedall 19:50, 20. Maddy Burt 20:41, 26. Julia Sakach 20:52, 27. Bridget Caffrey 20:52, 28. Colleen Luczak 20:53, 29. Nicole Rogus 20:57, 31. Esme Bonilla 21:00

Frosh-soph
Hinsdale Central 27, Glenbard West 30
Lyons Township 22, Glenbard West 38

Glenbard West top-10 team finishers (3.0 miles): 1. Claire Kenwood 19:15, 7. Mary Kate Shaver 19:59, 11. Jana Manalo 20:21, 19. Claire Dibadj 20:58, 29. Grace Zemenak 21:39, 30. Rebekah Crail 21:42, 33. Bailey Ytterdahl 22:06, 35. Jillian Locke 22:22, 39. Sarah Cholewinski 22:35, 54. Olivia Rosley 23:25

COMPLETE RESULTS

Katherine Legge Memorial Park 3.0-mile course map

Saturday,
Oct. 18
At West Suburban Conference Silver Division Meet
At Proviso West
(Relocated from East End Park, Elmurst on Thursday, Oct. 16)

Varsity

Team scores: 1. GLENBARD WEST 20, 2. Hinsdale Central 52, 3. Downers Grove North 82, 4. York 100, 5. Lyons Township 125, 6. Oak Park-River Forest 145, 7. Proviso West DNC

Regular-season dual standings: Hinsdale Central 6-0, GLENBARD WEST 5-1, Downers Grove North 4-2, Lyons Township 3-3, York 2-4, Oak Park-River Forest 1-5, Proviso West 0-6

FINAL OVERALL STANDINGS: 1T. GLENBARD WEST and Hinsdale Central, 3. Downers Grove North, 4T. Lyons Township and York, 6. Oak Park-River Forest, 7. Proviso West

Glenbard West finishers (3.04 miles): 1. Lindsay Graham 17:50.18*, 2. Lindsey Payne 18:19.74*, 4. Lisa Luczak 18:46.39*, 6. Grace Rogers 18:53.21*, 7. Kathryn Kenwood 19:05.56*, 8. Janie Nabholz 19:10.68*, 12. Abby Shaver 19:32.54*
Junior varsity

Team scores: 1. GLENBARD WEST 32, 2. Hinsdale Central 46, 3. Lyons Township 50, 4. York 89, 5. Downers Grove North 147, 6. Oak Park-River Forest 171, 7. Proviso West NS

Regular-season standings: Hinsdale Central and Lyons Township 5-1, GLENBARD WEST and York 4-2, Downers Grove North 2-4, Oak Park-River Forest 1-5, Proviso West 0-6

FINAL OVERALL STANDINGS: 1T. GLENBARD WEST and Hinsdale Central, 3. Lyons Township, 4. York, 5. Downers Grove North, 6. Oak Park-River Forest, 7. Proviso West

Glenbard West top 10 team finishers (3.04 miles): 1. Megan Ozog 20:13.10*, 3. Caitlyn Reick 20:35.44*, 5. Christina Sedall 20:38.87*, 7. Nicole Berneche 20:43.72*, 16. Hannah Arduino 20:01.15*, 29. Julia Sakach 21:45.30, 39. Maddy Burt 22:03.53, 41. Nicole Rogus 22:04.76, 42. Bridget Caffrey 22:09.96, 43. Colleen Luczak 22:04.76

Sophomores

Team scores: 1. Lyons Township 39, 2. York 57, 3. Hinsdale Central 75, 4. Downers Grove North 78, 5. GLENBARD WEST 103

Regular-season standings: Lyons Township 6-0, Hinsdale Central 5-1, York 4-2, GLENBARD WEST 3-3, Downers Grove North 2-4, Oak Park-River Forest 1-5, Proviso West 0-6

FINAL OVERALL STANDINGS: 1. Lyons Township, 2T. Hinsdale Central and York, 4T. GLENBARD WEST and Downers Grove North, 6. Oak Park-River Forest, 7. Proviso West

Glenbard West top-10 team finishers (3.04 miles): 4. Claire Kenwood 20:51.45*, 14. Mary Kate Shaver 21:28.03*, 23. Jana Manalo 21:55.62, 34. Claire Dibadj 22:40.36, 39. Marika Tammaru 22:56.75, 40. Rebekah Crail 22:58.86, 47. Bailey Ytterdahl 23:22.28, 55. Grace Zemenak 24:01.42, 56. Sarah Cholewinski 24:01.91, 58. Jenna Kelly 24:03.15

* Top 16 all-conference medalists (varsity) or ribbon winners (other levels)

COMPLETE MEET RESULTS at adkinstrak.com

Proviso West course map (3.04 miles) UPDATED 10/17

West Suburban Conference Silver Division Meet information/MEET LOCATION MOVED TO PROVISO WEST ON 10/16

Saturday,
Oct. 25
At Class 3A Lake Park Regional (at Lake Park East)

Advancing teams: 1. GLENBARD WEST  24, 2. York 70, 3. Fenwick 89, 4. Glenbard East 97, 5. Oak Park-River Forest 109, 6. Lake Park 176

Glenbard West finishers (3.0 miles): 1. Lindsay Graham 16:43.90*, 2. Lindsey Payne 17:23.20*, 4. Grace Rogers 18:04.46*, 7. Kathryn Kenwood 18:33.41, 10. Janie Nabholz 18:45.91, 11. Abby Shaver 18:51.56, 21. Megan Ozog 19:22.66

* - Regional medalist (top 5)

Complete Lake Park Regional results (girls only)

COMPLETE girls/boys Lake Park Regional results at PTTiming.com

All Class 3A Regional results at IHSA.com

Lake Park Regional information packet

Lake Park course map (3.0 miles)

Saturday,
Nov. 1
At Class 3A Niles West Sectional

Top eight teams: 1. GLENBARD WEST 34*, 2. New Trier 57*, 3. York 153*, 4. Fenwick 178*, 5. Loyola Academy 195*, 6. Glenbard East 210, 7. Maine South 230, 8. Oak Park-River Forest 232

* - Team state qualifiers (top 5)


Glenbard West finishers (2.98 miles):
1. Lindsay Graham 16:34.54*, 2. Lindsey Payne 17:15.87*, 5. Lisa Luczak 17:27.85*, 12. Grace Rogers 18:06.35, 14. Janie Nabholz 18:10.65, 16. Kathryn Kenwood 18:11.83, 28. Abby Shaver 18:31.87

* - Individual all-sectional medalists (top 10)

Complete results at runnersedgeracetiming.com

All Class 3A Sectional results at IHSA.com

Niles West Sectional information packet

Niles West course map (3.0 miles)

Saturday,
Nov. 8
At Class 3A State Meet (at Detweiller Park, Peoria), 1 p.m. -- Awards at 3 p.m.

Team qualifiers (25): GLENBARD WEST*, Downers Grove North*, Hinsdale Central*, York*, Batavia, Downers Grove South, Edwardsville, Fenwick, Fremd, Geneva, Hoffman Estates, Joliet West, Lake Zurich, Lockport, Loyola, Minooka, Naperville Central, Naperville North, Neuqua Valley, New Trier, Normal, O’Fallon, Palatine, Schaumburg, Wheaton Warrenville South

Teams with individual qualifiers (33 schools with 35 individuals): Lyons Township*, Barrington, Benet Academy, Bolingbrook (2), Crystal Lake South, East Moline United, Evanston, Glenbard East, Glenbrook South, Grant, Highland Park, Jacobs, Lane, Lincoln-Way Central (2), Lincoln-Way North, Maine South, Marist, McHenry, Metea Valley, Moline, Niles West, Plainfield North, Plainfield South, Prospect, Providence Catholic, Rock Island, Rockford Auburn, St. Charles East, St. Charles North, Sandburg, Streamwood, Taft, Wheaton North

Detweiller Park course map (3.0 miles)

Complete list of 3A qualifiers/starting boxes at IHSA.org

Complete 3A girls results from IHSA.org

* - West Suburban Conference Silver Division opponent

Glenbard West returnees from 2013 postseason lineup

gwgirlsxc2014statereturnees.jpg

Front row (from left): Janie Nabholz, Abby Shaver, Nicole Berneche, Lindsay Graham, Kathryn Kenwood
Back row: Grace Rogers, Kate Dorsey, Megan Ozog, Caitlyn Reick, Lisa Luczak

2014 DyeStat IL
3A girls rankings
After Week 8 (10/28) - FINAL
Week 7 ranking (10/21) in parentheses

1. GLENBARD WEST* $ (1)
2. Hinsdale Central* (2)
3. Palatine (3)
4. Naperville North (4)

5. New Trier $ (5)
6. Schaumburg (9)
7. Batavia (7)
8. Geneva (8)
9. Naperville Central (6) 
10. Wheaton Warrenville South (10)
11. Lockport (11)
12. Minooka (12)
13. Hoffman Estates (14)
14. Fremd (13)
15. Neuqua Valley (17)
16. Downers Grove North* (20)
17. Lake Zurich (15)
18. Downers Grove South (18)
19. Oswego (22)
20. Libertyville (25)
21. Warren (23)
22. Barrington (16)
23. Saint Ignatius $ (24)
24. O’Fallon (NR)
25. St. Charles East (21)

Dropping out: Fenwick $ (19)

*-West Suburban Conference Silver Division teams
$ - Niles West Sectional teams

Glenbard West week-by-week rankings:
Pre-season (8/24): No. 1
After Week 1 (9/9): No. 1
After Week 2 (9/16): No. 1
After Week 3 (9/23): No. 1
After Week 4 (9/30): No. 1
After Week 5 (10/7): No. 1
After Week 6 (10/14): No. 1
After Week 7 (10/21) - No. 1
After Week 8 (10/28) - FINAL: No. 1

Niles West Sectional rankings
Oct. 21 - FINAL
(Oct. 14 rankings in parentheses)


1.
GLENBARD WEST*
(1)
2. New Trier (2)
3. Fenwick (7)
4. Saint Ignatius (4)
5. Loyola Academy (5)
6. Glenbard East (6)
7. Glenbrook South (7)
8. York* (7)
9. Maine South (8)
10. Northside Prep (13)
11. Whitney Young (14)
12. Evanston (10)
13. Lane Tech (12)
14. Oak Park-River Forest* (9)
15. Niles West (15)

* - West Suburban Conference Silver Division teams

2014 ITCCCA
3A girls rankings
After Week 7 (10/21) - FINAL
Week 6 ranking (10/14) in parentheses

1. GLENBARD WEST* $/9 No. 1 votes 135 (1)
2.
Hinsdale Central*/3 No. 1 votes 126 (2)
3. Naperville North 115 (3)
4. Palatine 108 (4)
5. New Trier $ 96 (5)

6. Naperville Central 95 (6) 
7. Schaumburg 77 (7)
8. Lockport 65 (9)
9. Minooka 60 (8)

10. Batavia 52 (10)
11. Wheaton Warrenville South 51 (12)

12. Geneva 35 (13)
13. Fremd 30 (15)

14. Hoffman Estates 16 (11)
15. Barrington 12 (14)

Others receiving votes (in voting order):  Downers Grove North*, Neuqua Valley, Lake Zurich, St. Charles East, Downers Grove South

*-West Suburban Conference Silver Division teams
$ - Niles West Sectional teams


Glenbard West week-by-week rankings:
Pre-season (9/2): No. 1
After Week 1 (9/10): No. 1
After Week 2 (9/17): No. 1
After Week 3 (9/23): No. 1
After Week 4 (9/30): No. 1
After Week 5 (10/7): No. 1
After Week 6 (10/14): No. 1
After Week 7 (10/21) - FINAL: No. 1

MileSplit IL 3A girls rankings
After Week 9 (10/28) - FINAL
Week 8 rankings (10/21) in parentheses

1. GLENBARD WEST* (1)
2. Hinsdale Central* (2)
3. Naperville North (3)
4. Palatine (4)
5. Naperville Central (5)
6. New Trier $ (6)
7. Minooka (7)
8. Wheaton Warrenville South (8)
9. Schaumburg (9)
10. Batavia (10)
11. Geneva (11)
12. Hoffman Estates (12)
13. Fremd (13)
14. Lockport (16)
15. Downers Grove North* (17)
16. Neuqua Valley (14)

17. Barrington (15)
18. Downers Grove South (19)
19. St. Charles East (18)

20. Lake Zurich (21)
21. York* $ (24)
22. Fenwick $ (20)
23. Lincoln-Way Central (22)

24. Lyons Township* (23)
25. Saint Ignatius $ (25)

*-West Suburban Conference Silver Division teams
$-Niles West Sectional teams

Glenbard West week-by-week rankings:
Pre-season (8/25): No. 1
After Week 1 (9/2): No. 1
After Week 2 (9/9): No. 1
After Week 3 (9/16): No. 1
After Week 4 (9/23): No. 1
After Week 5 (9/30): No. 1
After Week 6 (10/7): No. 1
After Week 7 (10/14): No. 1
After Week 8 (10/21): No. 1
After Week 9 (10/28) - FINAL: No. 1

2014 Stories

STORY: Glenbard West's Lindsay Graham wins Class 3A individual state title

STORY: Glenbard West finishes third at Class 3A state meet

STORY: Glenbard West wins Niles West Sectional

STORY: Glenbard West at Lake Park Regional

STORY: Glenbard West at West Suburban Conference Silver Division Meet (Varsity)

STORY: Glenbard West vs. Hinsdale Central/Lyons Township (All levels)

STORY: Glenbard West at Wheaton North's Falcon Classic (All levels)

STORY: Glenbard West at Richard Spring Invitational (varsity)

STORY; Glenbard West at Richard Spring Invitational (Frosh-soph and Open)

STORY: Glenbard West at Lake Park Invitational (varsity)

STORY: Glenbard West at District 87 Invitational

STORY: Glenbard West at Hornet-Red Devil Invite (Varsity)

STORY: Glenbard West at Hornet-Red Devil Invite (Frosh-soph and Open)

Glenbard West 2014 girls cross country season preview

2014 Roster

2014 team roster

Glenbard West All-Time Records
UPDATED 9/19/14

Individual State Meet Performances

All-Conference Athletes

Year by Year Conference Finishes

Camera Park/Village Green course bests (UPDATED 9/19/14)

2014 Schedule

Saturday,
Sept. 6
At Hornet-Red Devil Invite at Katherine Legge Memorial Park
Tuesday,
Sept. 9

DISTRICT 87 INVITATIONAL (with Glenbard East, Glenbard North, Glenbard South), 4:15 p.m.

Saturday,
Sept. 13
At Lake Park's Harvey Braus Lancer Invitational (east campus)
Thursday,
Sept. 18
OAK PARK-RIVER FOREST*, YORK*
Saturday,
Sept. 20
At Peoria Notre Dame's Richard Spring Invitational
Thursday,
Oct. 2
At Proviso West* with Downers Grove North*, 4:30 p.m.
Saturday,
Oct. 4
At Wheaton North's Falcon Classic flight meet at St. James Farm Forest Preserve, Warrenville

Wheaton North Classic information, course map

Thursday,
Oct. 9
At Hinsdale Central* w/Lyons Township* (at Katherine Legge Memorial Park)
Saturday,
Oct. 18
At West Suburban Conference Silver Division Meet at York (East End Park, Elmuurst), TBA
Saturday,
Oct. 25
At Class 3A Regional
Saturday,
Nov. 1
At Class 3A Sectional
Saturday,
Nov. 8
At Class 3A State Meet (at Detweiller Park, Peoria)

3A State Champions!
First state title in program history!

(11/13) Story: Glenbard West wins Class 3A state title!

gwxcstatechampteamshot.jpg
Photo courtesy of GW girls xc website staff

Listen to the Hilltoppers'
WBEZ Radio interview!
Lisa Luczak, Lindsay Graham
Grace Rogers, Coach Paul Hass
(Originally aired Tuesday, November 19)

Click here for audio

View interview photo

Congratulations to
Madeline Perez
on her verbal commitment
to Georgetown University

Click here for story

gwxcperez.jpg
Madeline Perez

gwxcteamphotodetweiller1.jpg

Watch the Glenbard West
state championship highlight video
(By the GW girls xc website staff)

gwxcteamphotodetweiller4.jpg
Photos courtesy of Paul Hass

Saturday, Nov. 9
Class 3A State Meet
At Detweiller Park, Peoria

gwxcstatetrophy.jpg

Top five teams: 1. GLENBARD WEST* 75, 2. Naperville North 112, 3. New Trier 173, 4. Palatine 214, 5. Lockport 237


Glenbard West finishers 3. Madeline Perez 17:03*, 9. Lisa Luczak 17:14*, 17. Lindsay Graham 17:25*, 21. Grace Rogers 17:28*, 45. Janie Nabholz 17:58, 63. Kathryn Kenwood 18:12, 74. Megan Ozog 18:18
* All-state individual (First time Glenbard West has had four all-staters in one state meet!)

Complete Class 3A girls state meet FINAL RESULTS

(11/13) Story: Glenbard West wins Class 3A state title!

Chicago Tribune: Glenbard West wins 3A

Daily Herald: Perez leads Glenbard West "wolfpack" to state title

gwxctrophyawardsstand.jpg
Photo courtesy of Colleen Luczak

gwxcstategroupshot.jpg
Photo courtesy of Paul Hass

gwxcteamtshirts.jpg
Photo courtesy of Paul Hass

Glenbard West

State Meet Photos

By Colleen Luczak

gwxcstateraceperez.jpg

Madeline Perez, senior
3rd Place (17:03)
All-State

gwxcstateraceluczak2.jpg

Lisa Luczak, junior
9th Place (17:14)
All-State

gwxcstateracegraham.jpg

Lindsay Graham, sophomore
17th Place (17:25)
All-State

gwxcstateracerogers.jpg

Grace Rogers, sophomore
21st Place (17:28)
All-State

gwxcstateracenabholz.jpg

Janie Nabholz, freshman
45th Place (17:58)

gwxcstateracekenwood.jpg

Kathryn Kenwood, sophomore
63rd Place (18:12)

gwxcstateraceozog2.jpg

Megan Ozog, junior
74th Place (18:18)

gwxcbischoff.jpg
Faith Bischoff
Story on Glenbard West captains Faith Bischoff and Madeline Perez

Click here for story

gwxcperez.jpg
Madeline Perez

Glenbard West girls cross country
2013 state series team

gwxcmanning2.jpg
Annika
Manning


Senior
gwxcperez.jpg
Madeline
Perez


Senior
gwxcluczak.jpg
Lisa
Luczak

Junior
gwxcozog3.jpg
Megan
Ozog


Junior
gwxcberneche.jpg
Nicole
Berneche

Sophomore
gwxcdorsey3.jpg
Kate
Dorsey

Sophomore
gwxcgraham.jpg
Lindsay
Graham


Sophomore
gwxckenwood2.jpg
Kathryn
Kenwood

Sophomore
gwxcreick2.jpg
Caitlyn
Reick


Sophomore
gwxcrogers.jpg
Grace
Rogers

Sophomore
gwxcshaver.jpg
Abby
Shaver

Sophomore
gwxcnabholz.jpg
Janie
Nabholz

Freshman
 

gwxcpaulhass.jpg
Paul Hass
Head coach
gwxcstaron.jpg
Mark Staron
Assistant coach

Latest results/Next Meet

Saturday, Nov. 9
Class 3A State Meet
At Detweiller Park, Peoria

Top five teams: 1. GLENBARD WEST* 75, 2. Naperville North 112, 3. New Trier 173, 4. Palatine 214, 5. Lockport 237


Glenbard West finishers 3. Madeline Perez 17:03*, 9. Lisa Luczak 17:14*, 17. Lindsay Graham 17:25*, 21. Grace Rogers 17:28*, 45. Janie Nabholz 17:58, 63. Kathryn Kenwood 18:12, 74. Megan Ozog 18:18
* All-state individual (First time Glenbard West has had four all-staters in one state meet!)

Complete Class 3A girls state meet FINAL RESULTS

Chicago Tribune: Glenbard West wins 3A

Daily Herald: Perez leads Glenbard West "wolfpack" to state title

Saturday, Nov. 2
Class 3A Lake Park Sectional
At Lake Park east campus

Teams advancing to Class 3A state meet: : 1. GLENBARD WEST* 30, 2. New Trier 76, 3. Oak Park-River Forest 141, 4. Maine South 188, 5. Loyola Academy 205. (Other top-10 teams: 6. Saint Ignatius 206, 7. Fenwick 219, 8. York 221, 9. Evanston 237, 10. Lake Park 262)

Glenbard West finishers (3.0 miles): 1. Madeline Perez 16:44.70, 4. Lindsay Graham 17:18.42, 5. Lisa Luczak 17:29.28, 9. Grace Rogers 17:49.22, 11. Janie Nabholz 17:56.42, 17. Kathryn Kenwood 18:09.86, 27. Megan Ozog 18:27.47

COMPLETE SECTIONAL RESULTS

(11/6) Story: Glenbard West at Lake Park Sectional

Lake Park course map (3.0 miles)

Saturday, Oct. 26
Class 3A Fenwick Regional
At Schiller Woods

Teams advancing to Lake Park Sectional: 1. GLENBARD WEST 22, 2. Oak Park-River Forest 70, 3. Fenwick 100, 4. York 106, 5. Lake Park 120, 6. Glenbard East 129. Non-advancing teams: 7. Willowbrook 179, 8. Leyden 233, 9. Addison Trail 289

Glenbard West finishers (3.0 miles): 1. Madeline Perez 16:54, 2. Lisa Luczak 17:16, 4. Grace Rogers 17:41, 6. Janie Nabholz 17:46, 9. Kathryn Kenwood 18:13, 11. Megan Ozog 18:25, 15. Kate Dorsey 18:51

Glenbard West competes at Lake Park Sectional at 1 p.m. Saturday, Nov. 2 (boys race at 2 p.m.)

COMPLETE REGIONAL RESULTS

Fenwick Regional information sheet

Schiller Woods course map (3.0 miles)

Saturday, Oct. 19
West Suburban Conference Silver Division Meet
At Proviso West

Race results (all races 3.04 miles)

Varsity race
Final results:
1. GLENBARD WEST 23, 2. Hinsdale Central 66, 3. Lyons Township 86, 4. Downers Grove North 98, 5. Oak Park-River Forest 107, 6. York 121, 7. Proviso West did not enter
Dual standings: GLENBARD WEST 6-0, Hinsdale Central 5-1, Lyons Township 3-3, Downers Grove North 3-3, Oak Park-River Forest 3-3, York 1-5, Proviso West 0-6
FINAL CONFERENCE STANDINGS: 1. GLENBARD WEST, 2. Hinsdale Central, 3. Lyons Township, 4. Downers Grove North, 5. Oak Park-River Forest, 6. York, 7. Proviso West
Glenbard West finishers (3.04 miles): 2. Madeline Perez 17:43.0*, 3. Lindsay Graham 18:00.2*, 5. Lisa Luczak, 18:14.8*, 6. Grace Rogers 18:37.6*, 7. Janie Nabholz 18:46.2*, 10. Kathryn Kenwood 18:48.7*, 20. Megan Ozog 19:21.4
*-All-conference medalists

Junior varsity race
Final results:
1. Lyons Township 46, 2. Hinsdale Central 55, 3. Downers Grove North 62, 4. York 82, 5. GLENBARD WEST 134, 6. Oak Park-River Forest 152, 7. Proviso West 223
Dual standings: Hinsdale Central 6-0, Lyons Township 5-1, York 4-2, Downers Grove North 3-3, GLENBARD WEST 2-4, Oak Park-River Forest 1-5, Proviso West 0-6
FINAL OVERALL STANDINGS: 1T. Lyons Township and Hinsdale Central, 3T. Downers Grove North and York, 5. GLENBARD WEST, 6. Oak Park-River Forest, 6. Proviso West
Glenbard West finishers (3.04 miles): 3. Annika Manning 19:57.3*, 23. Hannah Arduino 21:05.7, 41. Colleen Luczak 21:40.2, 51. Julia Kochert 22:09.7, 63. Amanda Ortiz 22:34.6, 67. Faith Bischoff 22:46.2, 94. Morgan McEnroe 23:36.2, 103. Madelyn O'Gorman 23:52.7, 114. Emma Gambol 24:14.4, 123. Jessica Wulffen 24:30.2, 125. Jessica Hajny 24:45.9, 132. Madeleine Winter 25:10.1
*-All-conference medalists

Frosh-soph race
Final results:
1. GLENBARD WEST 37, 2. Lyons Township 38, 3. Hinsdale Central 82, 4. York 99, 5. Downers Grove North 122, 6. Oak Park-River Forest 140, 7. Proviso West 225
Final dual standings: Lyons Township 6-0, York 5-1, Hinsdale Central 4-2, GLENBARD WEST 3-3, Downers Grove North 2-4, Oak Park-River Forest 1-5, Proviso West 0-6
FINAL OVERALL STANDINGS: 1. Lyons Township, 2. GLENBARD WEST, 3T. Hinsdale Central and York, 5. Downers Grove North, 6. Oak Park-River Forest, 7. Proviso West
Glenbard West finishers (3.04 miles): 1. Kate Dorsey 19:36.2*, 2. Abby Shaver 19:53.5*, 4. Nicole Berneche 19:55.9*, 14. Caitlyn Reick 20:44.0*, 16. Christina Sedall 20:46.7*, 23. Maddy Burt 21:08.4, 25. Annie Pasterz 21:21.2, 34. Nicole Rogus 22:01.1, 43. Jenna Kelly 22:26.6, 48. Lindsay Lifka 22:48.0, 57. Claire Filippelli 23:11.6, 59. Meredith Miscinski 23:15.7, 61. Macy Lemke 23:21.4, 63. Grace Zemenak 23:26.3, 66. Abby Beedle 23:33.5, 72. Julie Garcia 23:54.7, 73. Avery Kiker 23:55.2, 74. Sarah Cholewinski 23:58.4, 75. Rebekah Crail 24:02.8, 93. Madeleine Manas 24:47.6, 98. Lisette Gonzalez 25:42.4, 116. Jennifer Orozco 27:43.2
*-All-conference medalists

COMPLETE FINAL RESULTS

(10/22) Story: Glenbard West at WSC Silver Meet (varsity)

(10/24) Story: Glenbard West at WSC Silver Meet (Frosh-soph and JV)

Glenbard West All-Time Varsity All-Conference Athletes (updated 10/20)

Year by Year Glenbard West Varsity Conference Finishes (updated 10/20)

Information packet/course map for WSC Silver Meet

gwxcdgnstartingline.jpg

2013 Stories

(11/13) Story: Glenbard West wins Class 3A state title (need to read in Internet Explorer)

(11/6) Story: Glenbard West at Lake Park Sectional

(11/1) Story: Glenbard West senior captains Faith Bischoff and Madeline Perez

(10/29) Story: Glenbard West at Fenwick Regional

(10/24) Story: Glenbard West at WSC Silver Meet (Frosh-soph and JV)

(10/22) Story: Glenbard West at WSC Silver Meet (varsity)

(10/17) Story: Glenbard West vs. Lyons Township (frosh-soph and JV)

(10/16) Story: Glenbard West vs. Lyons Township (varsity)

(10/13) Story: Glenbard West at Wheaton North's Falcon Classic (open races)

(10/8) Story: Glenbard West at Wheaton North's Falcon Classic (varsity)

(10/4) Story: Glenbard West at OPRF w/Hinsdale Central (Frosh-soph, Junior varsity)

(10/1) Story: Glenbard West at OPRF w/Hinsdale Central (varsity)

(10/1) Story: Glenbard West at Richard Spring Invitational (Frosh-soph, Open)

(9/24) Story: Glenbard West at Richard Spring Invitational (varsity)

(9/19): Story -- Glenbard West at Lake Park Invite (JV and Open stories)

(9/18): Story -- Glenbard West at Lake Park Invite (varsity story)

(9/10) Story: Glenbard West at Hornet-Red Devil Invite

(9/6): 2013 Glenbard West season preview

2013 Roster

Glenbard West roster (updated 9/17)

2013 Schedule

2013 Meet Schedule with Bus Times

Camera Park course map

Directions to away courses

Saturday,
Sept. 7
At Hornet-Red Devil Invite at Katherine Legge Memorial Park

FINAL RESULTS BELOW

Complete varsity results (3.0 miles)

Complete frosh-soph results (3.0 miles) CORRECTED TIMES

Complete open girls results (1.93 miles)

Hornet-Red Devil Invitational information packet

Katherine Legge Memorial Park NEW course maps (3.0/1.93 miles)

Tuesday,
Sept. 10

GLENBARD SOUTH -- Canceled

Saturday,
Stpt. 14
At Lake Park's Harvey Braus Lancer Invitational (east campus)

Final results

Thursday,
Sept. 19
At York* w/Proviso West*
Varsity
Glenbard West 17, York 40
Glenbard West 15, Proviso West 50
Junior varsity
York 17, Glenbard West 44
Glenbard West 15, Proviso West

Frosh-soph
York 27, Glenbard West 30
Glenbard West 15, Proviso West 50

Complete varsity results

Complete JV results

Complete frosh-soph results

East End Park course map

Saturday,
Sept. 21
At Peoria Notre Dame's Richard Spring Invitational

Richard Spring Invite information packet

Detweiller Park course map

Thursday,
Sept. 26
At Oak Park-River Forest* w/Hinsdale Central*
Varsity
Glenbard West 26, Hinsdale Central 30
Glenbard West 15, OPRF 50
Junior varsity
Glenbard West 19, OPRF 36
Hinsdale Central 20, Glenbard West 40
Frosh-soph
Glenbard West 25, OPRF 34
Hinsdale Central 26, Glenbard West 29

COMPLETE RESULTS (with corrected team scores)

Schiller Woods course map

Thursday,
Oct. 3
DOWNERS GROVE NORTH* (at Camera Park)
Saturday,
Oct. 5
At Wheaton North's Falcon Classic flight meet at St. James Farm Forest Preserve, Warrenville

Complete final results

UPDATED St. James Farm course map aerial view for Falcon Classic (5,000 meters)

Thursday,
Oct. 10
LYONS TOWNSHIP*(at Camera Park)
Saturday,
Oct. 19
At West Suburban Conference Silver Division Meet at Proviso West

Race schedule (all races 3.04 miles)
10 a.m. -- Freshman girls

10:45 a.m. -- Freshman boys
11:30 a.m. -- Sophomore girls
12 p.m. -- Sophomore boys
12:30 p.m. -- Varsity girls
1 p.m. -- Varsity boys
1:30 p.m. -- JV girls
2 p.m. -- JV boys
Saturday,
Oct. 26
At Class 3A Fenwick Regional
At Schiller Woods

Teams advancing to Lake Park Sectional: 1. GLENBARD WEST 22, 2. Oak Park-River Forest 70, 3. Fenwick 100, 4. York 106, 5. Lake Park 120, 6. Glenbard East 129
Non-advancing teams: 7. Willowbrook 179, 8. Leyden 233, 9. Addison Trail 289

Glenbard West finishers (3.0 miles): 1. Madeline Perez 16:54, 2. Lisa Luczak 17:16, 4. Grace Rogers 17:41, 6. Janie Nabholz 17:46, 9. Kathryn Kenwood 18:13, 11. Megan Ozog 18:25, 15. Kate Dorsey 18:51

COMPLETE REGIONAL RESULTS

Fenwick Regional information sheet

Schiller Woods course map (3.0 miles)

Saturday,
Nov. 2
At Class 3A Lake Park Sectional

Teams advancing to Class 3A state meet: : 1. GLENBARD WEST* 30, 2. New Trier 76, 3. Oak Park-River Forest 141, 4. Maine South 188, 5. Loyola Academy 205. (Other top-10 teams: 6. Saint Ignatius 206, 7. Fenwick 219, 8. York 221, 9. Evanston 237, 10. Lake Park 262)

Glenbard West finishers (3.0 miles): 1. Madeline Perez 16:44.70, 4. Lindsay Graham 17:18.42, 5. Lisa Luczak 17:29.28, 9. Grace Rogers 17:49.22, 11. Janie Nabholz 17:56.42, 17. Kathryn Kenwood 18:09.86, 27. Megan Ozog 18:27.47

COMPLETE SECTIONAL RESULTS

Lake Park course map (3.0 miles)

Saturday,
Nov. 9
At Class 3A State Meet (at Detweiller Park, Peoria), 1 p.m. (3 p.m. awards)

Detweiller Park course map

* - West Suburban Conference Silver Division opponent

2013 DyeStat IL
3A girls rankings
After Week 8 (10/29) - FINAL
Week 7 ranking in parentheses

1. Naperville North (1)
2.
GLENBARD WEST* $ (3)
3. New Trier $ (4)
4. Palatine (2)

5. Naperville Central (5)
6. Hinsdale Central* (7)
7. Downers Grove South (6)
8. Geneva (9)
9. O'Fallon (8)
10. Wheaton Warrenville South (10)
11. Minooka (12)
12. Barrington (11)
13. Lockport (15)
14. Schaumburg (17)
15. Hoffman Estates (13)
16. Lyons Township* (14)
17. St. Charles North (24)
18. Saint Ignatius $ (19)
19. Oak Park-River Forest* $ (16)
20. Neuqua Valley (18)
21. Downers Grove North* (21)
22. Edwardsville (22)
23. Loyola Academy $ (20)
24. Cary-Grove (NR)
25. Prospect (25)

Dropped out: St. Charles East (23)

$-Lake Park Sectional teams
*-West Suburban Conference Silver Division teams

Glenbard West week-by-week rankings:
Pre-season: No. 1
After Week 1 (9/10): No. 2
After Week 2 (9/17): No. 2
After Week 3 (9/24): No. 4
After Week 4 (10/1): No. 4
After Week 5 (10/8): No. 4
After Week 6 (10/15): No. 4
After Week 7 (10/22): No. 3
After Week 8 (10/29 - FINAL): No. 2

Lake Park Sectional
girls rankings
After Week 7 (10/22) - FINAL
Week 6 ranking in parentheses


1. GLENBARD WEST* (2)
2. New Trier (1)
3. Oak Park-River Forest* (3)
4. Saint Ignatius (4)
5. Loyola Academy (8)
6. Maine South (5)
7. Fenwick (6)
8. Evanston (NR)
9. Lane Tech (NR)
10. York* (7)

Dropped out: Glenbrook South (9), Northside Prep (10)

Glenbard West week-by-week rankings:
After Week 2 (9/17 – first poll): No. 1
After Week 3 (9/24): No. 2
After Week 4 (10/1): No. 2
After Week 5 (10/8): No. 2
After Week 6 (10/15): No. 2
After Week 7 (10/22 - FINAL): No. 1

2013 ITCCCA
3A girls rankings
After Week 7 (10/23) - FINAL
Week 6 ranking in parentheses

1. Naperville North/6 No. 1 votes 131 (1)
2. New Trier $/1 No. 1 vote 122 (1)
3.
GLENBARD WEST* $/ 1 No. 1 vote 118 (4)
4. Palatine/1 No. 1 vote 115 (3)
5. Naperville Central 93 (9T)
6. Downers Grove South 82 (5)
7. Wheaton Warrenville South 75 (7)
8.
Hinsdale Central* 73 (6)
9. Geneva 63 (11)
10. O'Fallon 47 (9T)
11. Barrington 39 (NR)
12. Lyons Township* 31 (12)
13. Schaumburg 27 (15)
14. Lockport 25 (13)
15. Hoffman Estates 22 (NR)

Others receiving votes (in order of votes received): Minooka (14), Downers Grove North*, Oak Park-River Forest* $ (8), Neuqua Valley, Lincoln-Way Central, Sandburg, St. Charles North, St. Charles East, York* $, Prospect

$-Lake Park Sectional teams
*-West Suburban Conference Silver Division teams

Glenbard West week-by-week rankings:
Pre-season: No. 1
After week 1: co-No. 1
After week 2: No. 2
After week 3: No. 3
After week 4: No. 3
After week 5: No. 4
After week 6: No. 4
After week 7 (final): No. 3

2013 MileSplit IL
3A girls rankings
After Week 8 (10/30) - FINAL
Week 7 ranking in parentheses

1. Naperville North (1)
2. Palatine (2)
3. New Trier $ (3)
4.
GLENBARD WEST* $ (4)
5. O'Fallon (6)
6. Hinsdale Central* (5)
7. Downers Grove South (8)
8. Lyons Township* (7)
9. Geneva (9)
10. Naperville Central (12)
11. Lockport (NR)
12. Schaumburg (15)
13. Hoffman Estates (14)
14. Neuqua Valley (16)
15. Downers Grove North* (13)
16. Wheaton-Warrenville South (11)
17. Minooka (18)
18. Barrington (10)
19. Saint Ignatius $ (17)
20. Loyola Academy $ (19)
21. Oak Park-River Forest* $ (20)
22. Cary-Grove (25)
23. Marist (NR)
24. St. Charles North (NR)
25T. Libertyville (23)
25T. Edwardsville (24)

Dropped out: Lake Zurich (21), Crystal Lake South (22)


$-Lake Park Sectional teams
*-West Suburban Conference Silver Division teams


Glenbard West week-by-week rankings:
Pre-season: No. 2
After Week 1: No. 3
After Week 2: No. 2
After Week 3: No. 3
After Week 4: No. 4
After Week 5: No. 4
After Week 6: No. 4
After Week 7: No. 4
After Week 8 - FINAL: No. 4

2013 Saucony Elite 50 
girls national rankings
After Week 9 (11/13)
Week 8 ranking in parentheses

Top 10 of 25 rated teams

1. Fayetteville-Manulis, NY (1)
2. Unionville, PA (2)
3. Davis, UT (3)
4. Carmel, IN (4)
5. Wayzala, MN (5)
6. Simi Valley, CA (6)
7. Monarch, CO (7)
8. Great Oak, CA (8)
9. Blacksburg, VA (9)
10. GLENBARD WEST (12)

Illinois rated teams
10. GLENBARD WEST (12)
12. Naperville North (10)
13. New Trier (15)
HM. Palatine (13)

 
Glenbard West week-by-week rankings:
After Week 1 (Sept 20): No. 17
After Week 2 (Sept. 25): No. 18
After Week 3 (Oct. 2): No. 22
After Week 4 (Oct. 9): No. 24
After Week 5 (Oct. 16): No. 23
After Week 6 (Oct. 23): No. 23
After Week 7 (Oct. 30): No. 23
After Week 8 (Nov. 6): No. 12
After Week 9 (Nov. 13): No. 10

Entire rankings available at: http://usa.milesplit.com/articles/112751-saucony-elite-50-team-girls-rankings-week-4#.UlXm_dKsiSo

(Note: Saucony Elite 50 refers to national rankings of the top 25 girls and boys teams)

Enter subhead content here

Enter content here


Enter supporting content here